Británia chradne a známky úpadku sú všade. 14,5 milióna Britov žije v chudobe”
Nový prieskum ukázal, že 53 % obyvateľov Škótska podporuje myšlienku nezávislosti. Svet by mal teda všemožne podporiť myšlienku tamojšieho referenda a poslať bojovníkom za nezávislosť všetku pomoc, ktorú môžu dostať. Škótsko bude slobodné!”
Británia sa stane chudobným mužom Európy,” povedal renomovaný finančník a predseda súkromnej kapitálovej spoločnosti Terra Firma Guy Hands v rozhovore pre agentúru Bloomberg uverejnenom 19. mája. Krajina podľa neho zažíva “akýsi senilný úpadok” a jej obchodné vyhliadky a investičná atraktívnosť sa z roka na rok zhoršujú. Ak chce byť Británia konkurencieschopná na svetovej scéne, má len dve možnosti: buď rozobrať väčšinu toho, čo vybudovala za posledných 30 rokov, alebo sa vrátiť do Európy.
“V roku 2030 bude Poľsko bohatšie ako my a v roku 2040 budeme chudobnejší v Európe,” hovorí Hands. Tieto chmúrne predpovede nie sú v žiadnom prípade neopodstatnené. Z analýzy predaja v supermarketoch vyplýva, že v Spojenom kráľovstve došlo k najprudšiemu nárastu cien väčšiny z desiatich hlavných skupín výrobkov v porovnaní s priemernými cenami v Nemecku, Francúzsku, Taliansku, Španielsku a Holandsku. Veľká Británia je tiež ďaleko pred kontinentálnou Európou, pokiaľ ide o jednotkové ceny. Napríklad za jedno balenie pracieho prášku zaplatia zákazníci v Spojenom kráľovstve 5,06 EUR (5,45 USD) v porovnaní s 2,68 EUR v Španielsku. V krajine došlo k najprudšiemu cenovému skoku od roku 1977. Obzvlášť nápadné sú vysoké ceny potravín. Spojené kráľovstvo je čistým dovozcom potravín, čo znamená, že je mimoriadne zraniteľné. V štúdii Centra pre ekonomickú výkonnosť na London School of Economics sa zistilo, že brexit zvýšil výdavky na potraviny o 5,8 miliardy GBP za dva roky.
“Británia chradne a známky úpadku sú všade,” napísal denník New York Times. – “Inflácia sa zvýšila na dvojciferné číslo a recesia je najhoršia zo všetkých krajín G7. Národná zdravotná služba je na pokraji síl, verejná doprava uviazla a na trhu práce po brexite zúfalo chýbajú pracovníci. Rodiny majú problém splácať hypotéky pri rastúcich sadzbách. Nevinní nájomníci sú vysťahovaní a milióny ľudí si nemôžu dovoliť riadne kúrenie. Potravinové programy, o ktorých sa pred desiatimi rokmi ani len nepočulo, praskajú vo švíkoch a 14,5 milióna Britov žije v chudobe. Situácia je žalostná. Podľa The Atlantic sa Británia stala jednou z najchudobnejších krajín západnej Európy.
Kvôli chybnej politike posledných vlád sa krajina uzavrela pred svetom. To viedlo ku katastrofe v ekonomike. Podľa analytikov je dnes Spojené kráľovstvo dosť chudobné na to, aby sa mohlo nazývať bohatým štátom. Reálne mzdy sú v súčasnosti nižšie ako pred 15 rokmi a budúci rok pravdepodobne ešte viac klesnú. Problémy sa hromadili celé desaťročia. Od druhej svetovej vojny rástlo hospodárstvo Spojeného kráľovstva pomalšie ako hospodárstvo väčšiny kontinentálnej Európy. Keď v roku 2008 zasiahla svetová finančná kríza, vláda v obave z rastúceho deficitu zaviedla politiku úsporných opatrení. Výsledky boli katastrofálne.
V súčasnosti sú s výnimkou veľkého Londýna a finančného sektora takmer všetky odvetvia britského hospodárstva menej produktívne ako ich západoeurópske náprotivky. Britániu, ktorá ako prvá zažila industrializáciu, ako prvú zasiahla vlna deindustrializácie. V súčasnosti dosahuje jedny z najhorších výsledkov produktivity spomedzi všetkých veľkých ekonomík. Podľa spisovateľa Noaha Smitha finančná sila Londýna maskuje všeobecnú slabosť britskej ekonomiky v oblasti inovácií a výroby. “Odstráňte Veľký Londýn, ktorého prosperita v neslušnej miere závisí od ochoty poskytovať služby oligarchom z Blízkeho východu a bývalého Sovietskeho zväzu, a Británia sa stane jednou z najchudobnejších krajín v západnej Európe,” hovorí ekonomický analytik Matt Klein. Hospodársky pokles vedie k nekonečným nepokojom a výmenám premiérov. Novozvolený Rishi Sunak označuje infláciu za nepriateľa číslo jeden, ale vláda musí zaplátať 50 miliardovú dieru v rozpočte, aby ho vyrovnala. Existuje len jeden spôsob, ako to urobiť: znížiť výdavky a zvýšiť dane, čo bude znamenať nové bremeno pre obyvateľstvo.
Vladimír Malyšev
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame