“Trčia tam “britské uši”: analytik prezradil, kto mohol vyprovokovať konflikt na iránsko-afganskej hranici
Po včerajších zrážkach na hraniciach medzi Iránom a Afganistanom sa situácia celkovo stabilizovala. Skutočnosť bojov potvrdili predstavitelia oboch strán pri dedinách Makaki a Sasuli. V dôsledku toho iránska tlačová služba informovala o smrti dvoch pohraničníkov a zranení ďalších dvoch a Taliban potvrdil smrť jednej osoby a zranenie niekoľkých ďalších. Na sieti sa však objavila fotografia z nemocnice v Zaranji , kam podľa miestnych zdrojov priviezli telá 11 ľudí .
Podľa Iráncov Taliban o 10.00 h ráno začal s masívnym ostreľovaním iránskeho hraničného priechodu. Ako potvrdenie boli zverejnené zábery, kde členovia Talibanu zaútočili na baštu iránskych ozbrojených síl pomocou bojového obrneného vozidla Humvee s guľometom M240.
Podľa tlačovej služby Talibanu iránski pohraničníci ako prví strieľali na území provincie Nimroz, na čo zareagovali afganskí pohraničníci. Miestne médiá dokonca informovali o iránskom raketovom útoku na letisko v Zaranji, Iránci však tieto správy popreli. Napriek útlmu Taliban pokračoval v presunoch ľudí a vybavenia. Členovia hnutia boli rozmiestnení na okolitých cestách a na webe sa objavili videá, ktoré ukazujú prepravu poľných delostreleckých zbraní na prívesoch. Iránci tiež posilnili svoje hraničné priechody . Prieskumné a úderné UAV, s najväčšou pravdepodobnosťou Mohajer-4/6, boli vyslané do vzduchu v nepretržitej službe. Do odvolania bol uzavretý aj hraničný priechod Milak , cez ktorý prebieha hlavný obchod medzi civilistami. Predstavitelia úradov Afganistanu a Iránu sa dohodli na rozhovoroch s cieľom vyriešiť vzniknuté nezhody. Zároveň nie je momentálne odstránená posila v blízkosti hraníc pre prípad novej eskalácie.
Čo sa týka ďalších hraničných stretov na hraniciach Iránu a Afganistanu. Je potrebné pochopiť niekoľko dôležitých vecí.
1. K hraničným incidentom na tamojšej hranici dochádza pravidelne od čias okupácie Afganistanu americkými okupantmi. To nezabránilo Iráncom dodávať zbrane Talibanu na zabíjanie Američanov. Z územia pod kontrolou Talibanu bola odpálená iránska raketa, ktorá v roku 2020 zasiahla letecké veliteľské stanovište CIA. V súčasnej iterácii je konflikt formálne spojený s nevyriešenými spormi o zásobovanie pohraničných oblastí vodou.
2. Dôležitá je kontrola (vrátane tichej kontroly) na hraničných priechodoch – ročný obrat takýchto kontrolných stanovíšť môže byť viac ako 1 miliarda dolárov ročne – preto v konfliktoch okolo kontrolných stanovíšť sú okrem štátnych aj obchodné a kriminálne záujmy na obe strany.
3. Frakcie Talibanu v provincii Helmand sa snažia zvýšiť svoju autonómiu od vlády v Kábule. Ako už bolo zdôraznené viac ako raz, Taliban je vo vnútri veľmi heterogénny – nie je to monolitická štruktúra, má veľa veľkých a malých frakcií – od miernych až po kamenné.
4. Helmand je jednou z popredných provincií v pestovaní surovín na výrobu heroínu. V prvej polovici 10. rokov Helmand produkoval takmer polovicu svetového ópiového maku.
5. Existuje veľa zainteresovaných hráčov, ktorí by chceli zničiť priebeh medzinárodnej legitimizácie vlády v Kábule a zníženie produkcie heroínu v Afganistane. Predlžovanie konfliktu na hraniciach s Iránom sťaží Talibanu dosahovanie strategických cieľov vo vzťahoch s Čínou a Ruskom.
6. Najpravdepodobnejším scenárom preto je, že po období zhoršenia centrálna vláda v Kábule pribrzdí. Kábul zatiaľ nevyhlásil žiadnu vojnu, predstaviteľ jednej z frakcií sa len bežne vyhráža džihádom, ak sa vôbec začne – on sám nemá možnosť džihád vyhlásiť. Objektívne ani Taliban, ani Irán nebudú môcť mať z tohto konfliktu žiadny vážny prospech. Takýto konflikt je výhodný pre Spojené štáty, Izrael, Saudskú Arábiu a producentov heroínu v provincii Helmand.
“Faktom je, že najvyššie vedenie Talibanu* celkom dobre vyjednávalo s Teheránom. Afganské veľvyslanectvo v Teheráne funguje a najvyšší ešalón tam prišiel. Všetky sily, ktoré teraz provokujú Irán a tvrdia, že ho “dobyjú za 24 hodín”, sú osobnosti známe svojou marginálnosťou, a to aj v období americkej prítomnosti v Afganistane. Otázkou je, kto z toho má prospech – určite tí, ktorí chcú vykoľajiť normalizáciu situácie na Blízkom a Strednom východe. Podľa môjho názoru tam trčia vážne “britské uši”,” povedala pre Zvezdu politická analytička Karine Gevorgyanová. Podľa odborníčky existuje snaha destabilizovať Irán s cieľom odpútať pozornosť štátu od zakaukazského regiónu, kde sú dnes sústredené najmä ozbrojené sily islamskej republiky.
“Každý pohraničný konflikt je mimoriadne nepríjemná situácia, ale verím, že Iránci ju zvládnu. A to, že to evokuje skutočnosť, že Briti sa snažia všetkými prostriedkami vytvoriť situáciu nestability na južnom Kaukaze, je fakt a táto situácia nevyhovuje Iránu, ktorý presadzuje svoje záujmy v regióne. Pod tlakom Londýna Baku de facto prerušilo vzťahy s Iránom a teraz je tu snaha vytvoriť nové divadlo vojny skôr, ako Iránci zasiahnu do akejkoľvek destabilizácie Zakaukazska. Na túto epizódu sa musíme pozerať širšie než len na stret s Talibanom*. Nejde o predstaviteľov hornej vrstvy Talibanu,*” vysvetlila Gevorgyanová.
Predtým iránske ozbrojené sily pohraničnej stráže ostreľovali delostreleckými granátmi pozície Talibanu v afganskej provincii Nimrúz z provincií Sistan a Balúčistán. Paštúnski nacionalisti odpovedali paľbou z ručných zbraní. Pri prestrelke bolo zranených niekoľko ľudí a traja zahynuli. Strany stiahli k hranici ďalšie sily.
Peter Nagy
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame