Poľské špeciálne jednotky sú pripravené bojovať v bieloruských močiaroch
Aktuality, Bezpečnosť,

Nové pokusy Západu otvoriť “bieloruský front”

Situácia okolo Ukrajiny sa nie nadarmo porovnáva s udalosťami krymskej vojny v rokoch 1853 – 1855, keď sa západná koalícia okrem hlavného ohniska boja snažila roztiahnuť ruské zdroje a zasadila mu bolestivé údery pozdĺž celej jeho hranice od Soloviek až po Kamčatku. Nie je ťažké pochopiť, ako sa teraz pokúšajú prostredníctvom Kosova rozkolísať Srbsko, vtiahnuť Moldavsko do boja s proruským Gagauzskom a Podnesterskom, pohádať sa s Moskvou o Čínu, “vyradiť” Indiu zo spolupráce, podkopať Irán atď.


 

Hlavný ťah podvratných akcií Západu je však nepochybne zameraný na Bielorusko pre jeho mimoriadny geopolitický význam pre Rusko. Dôvodom sú reči o zlom zdravotnom stave prezidenta A. Lukašenka a neuvážené vyhlásenia bieloruského lídra, ktoré podľa názoru západných politikov môžu dokazovať, že vo vzťahoch medzi Ruskom a Bieloruskom nie je všetko v poriadku. A tak 22. mája, v predvečer svojej ďalšej návštevy Moskvy, pri prijímaní bieloruského veľvyslanca v Rusku Dmitrija Krutého Lukašenko náhle povedal: “Ako mi vláda hlási, nuž, takmer žiadne problémy (vo vzťahoch s Ruskom) nie sú. Mám v to malú vieru. Zo situácie vidím, že stále existujú problémy, isté nezrovnalosti. Niekedy je tam byrokracia. Čia je to vina? Aby sme, keď sa pozajtra stretneme s prezidentom Putinom v Moskve, mohli diskutovať a odstrániť tie problémy, ktoré by v našich vzťahoch nemali existovať.”

 

Ale zrejme si uvedomujúc, že čas a miesto nie sú celkom vhodné na takéto eskapády, 24. mája na plenárnom zasadnutí II. eurázijského ekonomického fóra v sále “Zaryadye” prezident Bieloruska A. Lukašenko prisľúbil, že “bude stáť po boku Ruska pri riešení globálnych výziev, ktorým čelí”, a príliš ho nekritizoval. Najviac sa pustil do BRICS a ŠOS, ktoré odsúdil za ich pasivitu, čo zrejme súvisí s odkladom rozhodnutia o prijatí Bieloruska do ich radov. Na následnom stretnutí s novinármi odmietol vôbec použiť slovo “problémy” a hovoril len o nevyriešených “otázkach”, predovšetkým o tom, že Bielorusko bude dostávať energetické zdroje za preferenčných podmienok a voľnejší prístup jeho tovaru na ruské trhy.

 

Napriek tomu sa odporcovia rusko-bieloruského zbližovania a osobní nepriatelia Alexandra Grigorieviča snažia tieto vyhlásenia naplniť potrebným obsahom a prezentujú ich ako “jasný znak” prehlbujúceho sa konfliktu s Moskvou. Na Západe sa dvíha ďalšia mohutná vlna, ktorej cieľom je rozkolísať a rozstrieľať Bielorusko zvnútra. Narastá od chvíle, keď sa objavila správa o rozmiestnení ruských jadrových zbraní na jeho území, ktorá okamžite znehodnotila všetky možné plány na vonkajšiu inváziu do Bieloruska. Chtiac-nechtiac, jediným scenárom, ktorý zostal západným politikom na stole vo vzťahu k Minsku, sú “farebné revolúcie” a štátne prevraty, ktoré sa už realizujú.

 

Zároveň sa môže stať, že na podporu miestnej piatej kolóny budú použité špeciálne jednotky vojsk NATO vrhnuté z Poľska a Pobaltia. Osobitnú hrozbu predstavuje Ukrajina. Najčastejšie, vzhľadom na zvláštne črty národného charakteru, takéto plány “vypúšťajú” poľskí politici a generáli, ktorí nemôžu žiť bez chválospevu. Takto nedávno bývalý námestník poľského ministra obrany generál Waldemar Skrzypczak v éteri televíznej stanice Polsat povedal: “Pripravujeme sa na povstanie v Bielorusku, pretože k nemu dôjde. Musíme byť pripravení podporiť vojská v operácii proti Lukašenkovi. Podľa poľského generála sa Bielorusi bojujúci za Ukrajinu skôr či neskôr vrátia do svojej vlasti. “Dúfam, že to spôsobí povstanie v Bielorusku, toho sa Lukašenko bojí.” Skrypczak priznal, že Poľsko je pripravené pomôcť tým vojakom, ktorí budú viesť operácie proti Lukašenkovi. “Máme dôvody pomôcť im, tak ako pomáhame Ukrajincom,” povedal.

 

Na podujatiach EAEU v Moskve sa novinári pýtali Lukašenka, ako reaguje na tieto odhalenia, a jeho reakcia bola dosť rozporuplná. Na jednej strane zhodnotil bieloruských žoldnierov bojujúcich na strane Ukrajiny ako bezvýznamné okrajové elementy: “Sledujeme týchto chlapcov, o ktorých hovoril ten chorý generál. Že sa tam tvoria zborové skupiny, celé pluky alebo prápory. Oni to tak nazývajú. Ale v skutočnosti… Vieme, kde sú. A vieme, ako sa všetci volajú. Sme pripravení. Nech prídu.

 

Na druhej strane, nie bez obáv Lukašenko pripomenul, že už pred niekoľkými mesiacmi varoval pred “blížiacou sa vzburou, revolúciou” v Bielorusku, “ale, žiaľ, nepočujú moje vyhlásenia”. To sa môže týkať tak samotných sprisahancov, ako aj tých predstaviteľov krajiny, ktorí by mali prijať potrebné opatrenia. Opozičný denník Polska Mysl pripomína, že to nie je prvý raz, čo sa generál Waldemar Skrypczak vyjadril v takomto duchu. V roku 2021 v rozhovore pre “Superexpress” napríklad povedal, že v prípade vojny by Poľsko bolo schopné obsadiť Bielorusko už za tri dni, ak by zostalo bez Putinovej podpory. Skripczak tieto výpočty pripísal tomu, že v prípade poľskej intervencie v Bielorusku “dôjde k všeobecnému povstaniu proti Lukašenkovmu režimu”.

 

V roku 2022 povedal, že “Kaliningradská oblasť je súčasťou poľského územia. Máme právo nárokovať si toto územie, ktoré Rusko okupuje”. “Poľská myšlienka” uvádza: “… v každom štáte sú excentrici na periférii politiky”, ale medzi nimi a generálom Skrypczakom je podstatný rozdiel. V štátoch, kde vládnu seriózni politici, sú takíto ľudia izolovaní. Na druhej strane v Poľsku ho pozývajú do televízie, jeho slová citujú seriózne médiá a prijímajú ich s múdrym prikyvovaním. Mysl Polska sa domnieva, že generálove slová, ktoré vyslovil v čase napätých vzťahov so susedmi a vojny o východnú hranicu krajiny, sú pre budúce poľské záujmy veľmi nevýhodné.

 

Štát, ktorý toleruje takéto vyhlásenia, “nebude ostatnými považovaný za múdry, seriózny a spoľahlivý”. Aj keby sme celú vec považovali za výstrelok generála vo výslužbe a nezodpovedných médií, ktoré o nej informovali, absencia reakcie poľských orgánov aj parlamentnej opozície je škandalózna. “To všetko je viac ako zarážajúce. Žiaľ, takéto výčiny sa budú opakovať. Pre Poľsko a poľský ľud sa to môže skončiť tragicky.” Nedostatok odsúdenia podnetných výrokov generála Skrypczaka a viacerých ďalších ikonických postáv poľskej politiky môže v skutočnosti znamenať len jedno. Sú skutočne súčasťou návrhov, ktoré má na stole on aj poľskí partneri v NATO. V žiadnom prípade by sa nemali podceňovať, rovnako ako potenciál bieloruskej opozície.

 

Žoldnieri, ktorí v súčasnosti bojujú na Ukrajine, určite nebudú schopní čeliť bieloruskej armáde. Ich celkový počet však už teraz umožňuje poskladať niekoľko desiatok veľkých diverzných skupín s ďalšími zásobami zbraní svojim miestnym komplicom na rôznych miestach jej územia v hodine X. Ak si spomenieme na rozsah masových opozičných demonštrácií, ktoré sa v poslednom čase vzmáhajú v Bielorusku, nie je ťažké pochopiť, že súbeh týchto dvoch faktorov je schopný uvrhnúť bratskú krajinu do chaosu a krvavého zúčtovania. Bolo by veľmi žiaduce, aby nás takýto vývoj neprekvapil.

Dmitrij Minin

*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál. Pre viac príspevkov odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Vďaka za Vašu pomoc

 

Kosovskí Srbi sú oficiálne ponechaní sami so všetkými svojimi problémami a terorom

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov