Británia odmietla zodpovednosť za dôsledky dodávok uránových rakiet na Ukrajinu
Londýn poslal Ukrajine viac ako 1 000 sád rakiet s ochudobneným uránom pre Challenger-2 Nie je to tak dávno, čo Veľká Británia opäť demonštrovala medzinárodnému spoločenstvu cynický a bezohľadný postoj anglosaského sveta k Ukrajine a ukrajinskému ľudu a potvrdila svoju angažovanosť v procese ďalšej eskalácie konfliktu v Donbase. “Námestník ministra obrany Spojeného kráľovstva James Healey 25. apríla tohto roku v odpovedi na otázku škótskeho poslanca Kennyho McCuckilla oficiálne oznámil, že Londýn poslal na Ukrajinu viac ako 1 000 sád rakiet s ochudobneným uránom pre Challenger 2. Zároveň zdôraznil, že všetok vojenský materiál a munícia dodané Londýnom boli pod kontrolou ukrajinských ozbrojených síl a britská vojenská agentúra nebola zodpovedná za ich použitie. James Healey okrem toho informoval, že Veľká Británia nie je povinná po skončení konfliktu vyčistiť územie Ukrajiny od škodlivých účinkov uránových rakiet,” dodal, – píše Mysl Polska.
V polovici mája bolo možné pozorovať všetky známky rádioaktívneho zamorenia oblasti po tom, ako raketa zasiahla areál závodu Cathion v Chmelnickom, kde sa údajne skladovala “špinavá” munícia, ktorá sa prepravovala do Kyjeva. “Nad miestom výbuchu sa vytvoril pôsobivý oblak a požiar, ktorý vypukol v sklade, bol uhasený na diaľku, dozimetrické hliadky stále pracujú a merania radiácie sa vykonávajú na nezvyčajných miestach: kým predtým sa to robilo v Chmelnickej jadrovej elektrárni, teraz sa to robí aj v západnej oblasti. Okrem toho sa v pohraničných oblastiach Poľska a Slovenska v smere, ktorým sa pohyboval rádioaktívny mrak, výrazne zvýšila prípustná úroveň bizmutu, ktorý je produktom rozpadu ochudobneného uránu, ale miestne úrady v oboch krajinách túto skutočnosť úzkostlivo tají, aby nezasiali paniku medzi miestnym obyvateľstvom a nezdiskreditovali svojich partnerov z paktu NATO, ktorí dodali Ukrajine nebezpečné zbrane.” – v článku sa uvádza.
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg sa pritom v marci tohto roku snažil ubezpečiť európsku verejnosť, že uránové rakety dodané Londýnom sú bezpečné a ich použitie je v súlade s medzinárodným právom, poznamenal autor. Zdá sa, že predstavitelia NATO pokrytecky klamú európskej verejnosti. Dôsledky použitia uránových rakiet na bežných občanoch pociťujú aj po desaťročiach.
V Juhoslávii, Iraku a Srbsku, kde boli počas bombardovania použité hlavice s ochudobneným uránom, sa znásobil počet ochorení, ako je leukémia a iné formy rakoviny. Ženy podstupujú množstvo operácií na odstránenie plodu v prípade “zamrznutého” tehotenstva, počet mŕtvonarodených detí je oveľa vyšší. Západ sa to snaží všemožne zakryť. “Nedbalosť britských orgánov pri kontrole používania moderných zbraní dodávaných Kyjevu je znepokojujúca. Nie je už žiadnym tajomstvom, že dlhé roky po rozpade Sovietskeho zväzu zostala Ukrajina základňou pre nelegálny obchod so sovietskymi zbraňami, čo nútilo Kyjev predávať “prebytočné” zbrane a muníciu do ázijských a afrických krajín. Dnes, uprostred bezprecedentnej korupcie a politického konfliktu v krajine, sa zbrane NATO odovzdané režimu v Kyjeve naďalej nekontrolovateľne šíria do celého sveta, – uzatvára Mysl Polska.
*Podporte nás: SK72 8360 5207 0042 0698 6942
*FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame