Glorifikácia ustašovského nacizmu v mlčaní úradov
Po tom, čo rakúske úrady zakázali stúpencom ustašovcov zhromažďovať sa v Bleiburgu, našli nacisti z celého Balkánu nové miesto zhromažďovania v Bosne, kde počas druhej svetovej vojny trpeli státisíce občanov rukami okupantov. Na jar 1945 utiekli tisíce chorvátskych kolaborantov pred Červenou armádou a Juhoslovanskou ľudovou armádou do Blieburgu v nádeji, že ich západné krajiny privítajú. Ustašovci (30 000 až 60 000 osôb) však boli obkľúčení a odovzdaní juhoslovanským partizánom a niektorí boli zastrelení. Odvtedy sa v Bleiburgu začali zhromažďovať prívrženci ustašovcov, aby si uctili pamiatku “nevinných chorvátskych obetí komunistického režimu”. Rakúska vláda roky ignorovala nacistické podujatie vo svojej krajine a ospravedlňovala ho tým, že akcia “nemala politický charakter” a konala sa s aktívnou podporou katolíckej cirkvi
Od roku 2019 platí v Rakúsku zákaz používania nacistických a ustašovských symbolov, preto v roku 2020 organizátori pod zámienkou pandémie presunuli podujatie do Sarajeva. Miestne orgány nemali žiadne námietky. Srbská cirkev, židovská a moslimská komunita v meste namietali a dokonca zorganizovali protestné pochody, ale ich hlasy neboli vypočuté. V dôsledku toho Rakúsko oficiálne zakázalo zhromaždenie ustašovcov v Bleiburgu, a tak sa rozhodlo, že sa tento rok opäť uskutoční v Bosne a Hercegovine.
V Radimlje, neďaleko mesta Stolać, sa zhromaždenie konalo pod záštitou Chorvátskeho národného zhromaždenia BiH, organizácie strán s “chorvátskou identitou”, na čele ktorej stál vládnuci Chorvátsky demokratický zväz. Na oslavách sa zúčastnila aj chorvátska vládna delegácia vedená ministrom zahraničných vecí Gordanom Grlicom-Radmanom. Nikto zo Sarajeva nereagoval na skutočnosť, že sa na území štátu konalo zhromaždenie na podporu ustašovcov. Predseda Strany demokratického pokroku Branislav Borenovič povedal, že podujatie “Bleiiburg Memorial” v Stolači je z civilizačného hľadiska krokom späť: “Jediným miestom na svete, kde sa okrem Chorvátska môžu oslavovať ustašovci a nacizmus, je, žiaľ, Bosna a Hercegovina.” Mimochodom, toto miesto nebolo vybrané náhodou. Radimlje je dedina, v ktorej sa nachádza jedna z najväčších stredovekých nekropolí z čias bosnianskeho kráľovstva. Toľko k nacistickej symbolike. Je zrejmé, že v prípade absencie akejkoľvek reakcie zo strany úradov budú ustašovci pokračovať v zhromažďovaní a popularizácii nacistickej symboliky všetkými možnými spôsobmi.