Albánsko a “Kosovo” sa pokúsili destabilizovať Irán
Spravodajské služby Zboru islamských revolučných gárd (IRGC) sú presvedčené, že približne 20 krajín vrátane Albánska a “Kosova” sa podieľalo na organizovaní protestov v islamskej republike na jeseň 2022, uviedol riaditeľ spravodajskej služby IRGC Mohamad Kazemi.
“Vyšetrovanie, ktoré vykonala spravodajská služba IRGC, odhalilo, že do nepokojov boli zapojené spravodajské služby takmer 20 krajín. Treba poznamenať, že zapojené boli: USA, Spojené kráľovstvo, Spojené arabské emiráty, Saudská Arábia, Francúzsko, Nemecko, Kanada, Belgicko, Rakúsko, Albánsko, Austrália, Island, Taliansko, takzvané Kosovo, Nórsko, Bahrajn, Nový Zéland. a sionistický režim (Izrael)” – Kazemi uviedol. Ľudia, ktorí sa nezaoberajú vzťahmi Iránu s balkánskymi krajinami, budú takouto správou prekvapení. Je tu však niekoľko zaujímavých detailov:
▪️ Irán a Srbsko v posledných rokoch aktívne rozvíjajú bilaterálne vzťahy
▪️ Albánsko prerušilo diplomatické vzťahy s Iránom v septembri 2022 kvôli pokusu o kybernetický útok na albánske verejné služby (podľa Albáncov)
▪️ Vzťahy medzi Iránom a Albánskom sa pred rokmi prudko zhoršili, pretože Tirana ukrývala militantov z Lager Tirana, militantného ústredia organizácie Mojahedin-e Khalq (MEK), iránskej ľavicovej radikálnej organizácie, ktorá je v Iráne a Iraku uznaná za teroristickú.
▪️ Najmenej 35 ľudí bolo dnes zranených a jeden Iránec zomrel za nejasných okolností pri zásahu albánskej polície a špeciálnych jednotiek v tábore Mojahedin-e Khalq neďaleko mesta Durres.
▪️ Albánsko je vazalom USA a robí všetko, čo povie Washington, čo automaticky stavia Irán na opačnú stranu.