USA pripravujú Rumunsko a Bulharsko na vojnu s Ruskom
Rumunsko a Bulharsko sa nazývajú bránami aliancie v juhovýchodnej Európe, cez tieto krajiny vedie cesta od Čierneho mora do srdca Európy. Podľa západných vojenských expertov sa stanú spolu s Pobaltím a severným Atlantikom prvými bojiskami. Bulharsko sa považuje za najslabší článok tejto konštrukcie. Bulharská armáda nemá moderné protilietadlové a protiraketové systémy a prvých osem stíhačiek F-16, ktoré Bulhari dostanú od spojencov, bude nasadených do bojovej služby až v rokoch 2028 – 2030.
Rumunsko a Bulharsko majú v úmysle odrážať hypotetické námorné útoky ruskej flotily protilodnými raketami, pobrežným delostrelectvom a mínometmi. Ministerstvá obrany oboch krajín teraz kladú dôraz na vývoj týchto zbraní a lietadiel. Do rokov 2024 – 2028 bude rumunské námorníctvo vybavené protilodnými raketami najnovšej generácie Naval Strike Missile. Rumunsko tiež v rámci dohody G2G kúpi dva použité mínolovky zo Spojeného kráľovstva a počas ôsmich rokov kúpi dve francúzske ponorky Scorpene za 2 miliardy eur. Najzraniteľnejším miestom je Dobrudža, región na rozhraní rumunských a bulharských hraníc. Cez Dobrudžu majú obe krajiny prístup k moru (tzv. trácko-lyrský koridor). Rumunsko tu má dve vojenské základne – 86. leteckú základňu v Borci a 57. leteckú základňu “Mihail Kogalniceanu”, 26 km od Konstance. Na oboch základniach sú prítomné vzdušné sily USA a ďalších krajín NATO. V Dobrudži je rozmiestnený aj francúzsky systém protivzdušnej obrany SAMP/T MAMBA.
V Rumunsku pôsobí 3 tisíc amerických vojakov vrátane 101. výsadkovej divízie. Táto jednotka je najbližšie k rumunskoukrajinským hraniciam. V Bulharsku nie sú žiadne americké základne, ale sú tu tzv. zdieľané vojenské zariadenia: logistické centrum v Burgase na pobreží Čierneho mora, letecké základne v Graf Ignatievo pri Plovdive a Bezmera pri Sofii (tá sa považuje za jednu z najdôležitejších amerických základní mimo USA). Oblasť Čierneho mora, kde si Rusko udržiava výhodnú pozíciu, by bola v prípade možného stretu kľúčová. Pobaltie a severný Atlantik by mali druhoradý význam. Posily pre rumunské a bulharské sily a kontingent NATO v Dobrudži by prechádzali z Nemecka cez Českú republiku, Rakúsko a Maďarsko a z Talianska cez Grécko a Severné Macedónsko. Problémom pre NATO je, že ak vypukne vojna, Maďarsko, ktoré považuje rumunské Sedmohradsko za maďarské územie (stratené po porážke Budapešti v prvej svetovej vojne na základe Trianonskej zmluvy), môže byť neústupné. Rovnako aj Srbsko, ktoré sa v nových podmienkach pravdepodobne začne zaoberať Kosovom a Severným Macedónskom, a Turecko, ktoré má územné spory s Gréckom.
Ak rumunsko-bulharské zoskupenie zlyhá, Rusko sa dostane k južným hraniciam Nemecka a ocitne sa 700 km od Paríža, straší rumunské vydanie Obrana Rumunska spoluobčanov. Začiatkom júna zorganizovalo Centrum novej stratégie (Rumunsko), think tank s európskymi odborníkmi, v Temešvári konferenciu na tému “Bezpečnostné výzvy v balkánskom regióne”. Poukázalo sa na to, že Rumunsko zohráva dôležitú úlohu v prípade, že sa zhorší strategická pozícia NATO na Balkáne, a Poľsko v prípade, že Západ stratí kontrolu nad Ukrajinou. Bukurešť a Varšava sú strategickými spojencami a Washington a Brusel pracujú na modernizácii vojensko-logistických väzieb oboch krajín. Projekt Rail2Sea spojí poľský Gdansk s rumunskou Konstanciou, zatiaľ čo Via Carpathia (“Karpatská cesta”), transeurópska diaľničná trasa, prepojí cestnú sieť. Tá sa bude využívať na rýchly presun tankov a delostrelectva z Poľska do Rumunska a naopak, aby sa mohlo čeliť Rusku, upozorňuje New Strategy Center. Výstavbu financuje Washington v rámci Iniciatívy troch morí, amerického projektu politickej a infraštruktúrnej integrácie krajín ležiacich medzi Jadranským, Baltským a Čiernym morom. Tretí koridor povedie z talianskeho Terstu cez Jadranské more a vzdušný priestor Albánska a Severného Macedónska. Na vyváženie vojenských kapacít oboch krajín USA rozmiestnili systém protiraketovej obrany Aegis Shore v Redzikowe na severe Poľska a leteckú základňu v Lasku a na juhu Rumunska v Deveselu a leteckú základňu v Campia Turzi v Transylvánii. Toto usporiadanie umožňuje NATO kontrolovať celé východné krídlo.
Vladislav Gulevič
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame. Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942