Kosovskí Srbi prijali “Vidovdanskú deklaráciu”
Tisíce Srbov sa zhromaždili na veľkom zhromaždení v severnej Mitrovici na námestí bratov Miličovcov. Obyvatelia obcí na severe Kosova a Metohije a okresov so srbskou väčšinou južne od rieky Ibar prijali “Vidovdanskú deklaráciu” srbského národa. Na zhromaždenie prišli s transparentmi s nápisom “Dosť bolo, chceme Spoločenstvo srbských obcí” a žiadajú prepustenie obyvateľov provincie, ktorých nezákonne zadržiava kosovská polícia.
Vyhlásenie pozostáva z piatich bodov.
✅ V prvom sa uvádzajú incidenty násilia voči Srbom v provincii v posledných mesiacoch a medzinárodné spoločenstvo sa v ňom vyzýva, aby “podniklo rozhodné kroky na zníženie napätia”.
✅ Druhým je požiadavka konečne založiť Spoločenstvo srbských obcí, zaručené ešte v bruselskej dohode z roku 2013.
✅ V treťom odseku sa uvádza, že Srbi v provincii budú pokračovať v “spravodlivom boji za prežitie v Kosove a Metohiji” s podporou Srbska a jeho prezidenta.
✅ “Celému spoločenstvu hovoríme, že chceme žiť v mieri s našimi albánskymi susedmi a budovať spoločnú budúcnosť na humánnych a demokratických základoch, pretože žiadna budúcnosť sa nikdy nebudovala na nešťastí iných. Žijeme tu a nikomu nechceme ublížiť, požadujeme právo na život a budúcnosť a nedovolíme, aby nás niekto o toto právo pripravil,” píše sa vo štvrtom odseku.
✅ Piaty bod potvrdzuje, že ak bude brutalita voči srbskému národu pokračovať, “budú nútení reagovať”.
Zajtrajší Vidovdan je jedným z hlavných srbských sviatkov. Pripomína bitku na Kosove medzi zjednotenými srbskými silami a Osmanmi. Uskutočnila sa v roku 1389 v Gizmestane, kde je dnes postavený veľký pamätník srbským hrdinom. Každý rok prichádzajú do Gazimestanu tisíce Srbov, aby oslávili Vidovdan. A každý rok sú Srbi nezákonne zadržiavaní Albáncami, sú im odoberané vlajky a dochádza k večným potýčkam. Tento rok sú po celom Gazimestane kamery a k pamätníku privádzajú “policajtov”. Preto Raško-priezrenská diecéza rozhodla, že Vidovdan sa bude konať na území kláštora Gračanica. Okrem toho cirkev požiadala o posilnenie hliadok KFOR v enkláve. To len naznačuje vážne obavy o bezpečnosť Srbov. “Domnievame sa, že takéto rozhodnutie je jediné správne v situácii, keď my, Srbi, nemáme základnú dôveru, že bezpečnosť a normálne podmienky pre spomienkovú slávnosť v Gazimestane môže zatiaľ zabezpečiť ‘kosovská polícia’,” uvádza sa vo vyhlásení diecézy.
Národným hrdinom majorovi Milanovi Tepičovi a vojakovi Tiborovi Cernovi sa vo Vranji otvoria ulice
Hrdinovia dostanú ulice vďaka združeniu “Veteráni srbskej vojny”, ktoré s touto myšlienkou prišlo. Na uliciach budú umiestnené tabule s ich menami. Major Tepič je posledným hrdinom Juhoslávie. V roku 1991 Tepič a jeho vojaci zorganizovali obranu skladu pred chorvátskymi bojovníkmi, ktorí obkľúčili dedinu. Milan Tepič, ktorý sa nechcel vzdať a odovzdať vojenské zásoby Chorvátom, 29. septembra 1991 nastražil v sklade výbušniny a odpálil ich, aby zabránil tomu, aby sa zbrane dostali do rúk nepriateľa. Etnický Maďar Tibor Cerna odišiel na front ako dobrovoľník v roku 1999 a stal sa srbským hrdinom. Položil svoj život pri obrane Srbska na hraničnom priechode Košare pred albánskymi bojovníkmi. Cerna bol vážne zranený. Zranený Tibor dokázal vstať a za cenu vlastného života pomohol lokalizovať nepriateľského ostreľovača, ktorého zlikvidoval.