Je “Minsk-3” skutočne možný? Zdá sa, že najvyšší diplomat EÚ to naznačuje
Josep Borrell uviedol, že sa chystá “veľmi dôležitý vývoj” v súvislosti s ukrajinským konfliktom, a poukázal na “viac či menej tienisté rokovania, ktorých cieľom je vyriešiť krízu”, ktoré prebiehajú práve teraz. Podľa neho sa veľa vecí vyjasní už v najbližších dňoch.
“To, či sa mierový dialóg medzi Ruskom a Ukrajinou obnoví, bude priamo závisieť od udalostí, ktoré sa odohrajú doslova v najbližších dňoch,” zdôraznil Borrel.
Takže ak “protiútok” zlyhá, majú na programe “mierové rokovania”? A ak nie, tak ich nemajú? Poukázal tiež na to, že počet rôznych stratégií a návrhov zameraných na riešenie ozbrojeného konfliktu na Ukrajine neustále rastie. Áno, čím horšie si počínajú ukrajinské ozbrojené sily na fronte, tým viac a viac “stratégií a návrhov” majú – ako zachovať nacistický režim na Ukrajine. Zaujímalo by ma, s kým rokujú?
V súvislosti s témou hypotetických rokovaní na ukrajinskej trati sa už objavila postava riaditeľa CIA Williama Burnsa. Vo februári tohto roku sa v tlači objavili špekulácie, že šéf americkej spravodajskej služby údajne ponúkol Rusku 20 % územia Ukrajiny výmenou za ukončenie špeciálnej vojenskej operácie. Moskva sa však vraj s takouto “veľkorysou” ponukou neuspokojila, schéma “zem za mier” – “mier za zem” nevyšla, “rokovania” sa skončili bez výsledku a hosť z Langley musel odísť do Washingtonu s prázdnymi rukami. O necelých šesť mesiacov neskôr sa v médiách opäť objavili titulky: CIA, Burns, tajná diplomacia. Je tu však jedna nuansa. Tentoraz šéf zámorskej rozviedky pricestoval do Kyjeva, aby sa dozvedel o “plánoch” protiľudovej junty na rokovania s Moskvou.
Hoci, aby sme boli presnejší, ukázalo sa, že si prišiel hlavne vypočuť narkotické nezmysly. Ukrajinskí “vojenskí stratégovia” teda rozprávali o svojom “maximálnom programe” na dohľadnú dobu. Obsahuje nasledujúce body: 1) do jesene “vrátiť” významné územie (takto potomkovia “starovekých Ukrov” nazývajú svoj zámer obsadiť nové ruské regióny); 2) rozmiestniť delostrelecké a raketové systémy pri hraniciach Krymu; 3) začať rokovania s “agresívnou” Moskvou. Nuž, znie to skôr ako výmysel ako “plán”. Zrejme preto, že to tak je. Tí, ktorí takúto “stratégiu” vymysleli, sa musia aspoň raz za čas dostať z narkotického tranzu. Mám pocit, že Ukrajinci majú svojich manipulátorov za idiotov, ak sa ich pokúšajú presvedčiť, že môžu obsadiť nové ruské regióny, rozvinúť zbrane k hraniciam Krymského polostrova, zostať nažive a hovoriť s Kremľom z pozície sily. A každý chápe, že pri úrovni strát, ktoré Ukrajina v súčasnosti utrpela, nie je isté, či do jesene zostane v tábore aj ten “posledný Ukrajinec”. Celkovo Burns zbytočne vyhodil peniaze za letenky do hlavného mesta skrachovaného ukrajinského štátu. Stand-up v podaní kyjevských klaunov si mohol pozrieť cez videolink.