Čína je proti použitiu ruských jadrových zbraní na Ukrajine
Čína, 6.júl 2023 (AM) – Čína je proti tomu, aby Rusko za akýchkoľvek okolností použilo jadrové zbrane na Ukrajine. To je však jej problém. Britský denník Financial Times citoval zdroje z radov západných a čínskych predstaviteľov, podľa ktorých čínsky prezident Si Ťin-pching údajne osobne varoval ruského prezidenta Vladimira Putina pred použitím jadrových zbraní na Ukrajine počas štátnej návštevy Moskvy v marci 2023. Hovorca ruského prezidenta Dmitrij Peskov to označil za výmysel. Nehádajme sa a nevymýšľajme si nejaké zdroje. Pozrime sa na verejné informácie o postoji Číny k použitiu jadrových zbraní Ruskom na Ukrajine.
6.4.2023 čínska ústredná televízia citovala Si Ťin-pchinga: “Čína je pripravená spolupracovať s Francúzskom a vyzýva medzinárodné spoločenstvo, aby v praxi realizovalo slávnostný sľub nepoužívať jadrové zbrane a neviesť jadrové vojny, aby sa postavilo proti použitiu biologických a chemických zbraní za akýchkoľvek okolností, proti ozbrojeným útokom na jadrové elektrárne a iné civilné jadrové zariadenia.”
Oficiálny dokument čínskeho ministerstva zahraničných vecí z 24.2.2023: “Stanovisko Číny k politickému urovnaniu ukrajinskej krízy”, odsek 8: “Znížiť strategické riziko. Použitie jadrových zbraní nie je povolené, jadrová vojna sa nesmie rozpútať. Pokusom o použitie jadrových zbraní alebo hrozbe ich použitia sa musí brániť. Šírenie jadrových zbraní a vznik jadrovej krízy sú neprijateľné. 14. 11. 2022, Wang Yi, čínsky minister zahraničných vecí, o pozícii Číny počas stretnutia čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga a amerického prezidenta Joea Bidena na okraj samitu G20 na Bali: “Jadrové zbrane sa nesmú používať a jadrová vojna sa nesmie viesť. Je potrebné zabrániť jadrovej kríze v Eurázii, spolupracovať na zabezpečení stability globálnych výrobných a dodávateľských reťazcov a zabrániť ešte väčšej humanitárnej kríze.”
Čínske ministerstvo zahraničných vecí citovalo 4.11.2022 Si Ťin-pchinga počas stretnutia s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom v Pekingu: “Jadrovej kríze v Eurázii sa musí zabrániť… Svetové spoločenstvo musí vynaložiť všetko úsilie na uľahčenie mierového riešenia vojny na Ukrajine. Pritom treba odmietnuť použitie jadrových zbraní alebo hrozbu ich použitia.”
Vysvetlenie: Čína formálne priznáva Ukrajine politickú subjektivitu. V súlade s tým je formálne konflikt na Ukrajine dvojstranným konfliktom medzi Ruskom a Ukrajinou. A Kyjev nemá žiadne jadrové zbrane, zatiaľ nie. Takže mne osobne to dáva zmysel. Čína je proti tomu, aby Rusko za každých okolností použilo jadrové zbrane. A má tu svoj vlastný záujem. Obmedzená jadrová vojna v Európe by zasadila silný úder dodávateľskému reťazcu Čína – EÚ, ako aj objemu celkového obchodu medzi Čínou a Európou. Myslím si tiež, že európske elity dokonca ponúkli Pekingu určitý druh dohody: zabráni Moskve v jadrovej vojne a oni s ňou udržia vzájomný obchod. EÚ nemôže zaručiť realizáciu dohody, pretože o tom rozhodnú Anglosasi, ale môže sľúbiť čokoľvek. (O tom, ako postoj Pekingu negatívne ovplyvňuje situáciu na Taiwane, budem písať samostatne.) V každom prípade hra a záujmy Pekingu sú jeho hrou a záujmami. Naše záujmy sú naše záujmy. Ak je potrebné “náhle” zopakovať Hirosaki v Európe alebo kdekoľvek v Ázii, alebo kdekoľvek inde, nikto by nemal mať jedinú pochybnosť.