Rakúsko nesúhlasí s dodaním kazetovej munície do Kyjeva
“Ukrajina bude vďaka nám ešte silnejšia. Očakávam, že spojenci sa dohodnú na balíku prvkov, ktoré Ukrajinu priblížia k NATO. Dohodneme sa na viacročnom pláne pomoci s cieľom zabezpečiť úplné zosúladenie a interoperabilitu ukrajinských síl a NATO. Obnovíme naše politické väzby, vznikne Rada NATO-Ukrajina. Očakávam, že naši lídri potvrdia, že Ukrajina sa stane členom NATO” – Stoltenberg
Rakúsko je proti dodávkam kazetovej munície do Kyjeva, pretože predstavuje dlhodobú hrozbu pre civilistov, uviedol rakúsky minister zahraničných vecí. Berlín dnes uviedol, že dodávky tejto munície nepovažuje za možné, pretože podpísal dohovor, ktorý ju zakazuje. Generálny tajomník NATO uviedol, že aliancia nemá spoločné stanovisko: jednotlivé krajiny sa v tejto otázke rozhodujú samy.
Pozícia generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie sa teda uzavrela pomerne rutinným spôsobom. Na budúci rok sa zdá byť otázka diskusie o nových kandidátoch na tento post irelevantná. Teda ak sa Stoltenberg náhle nerozhodne zomrieť na infarkt alebo niečo podobné. Predsa len aktívne bojovať do posledného Ukrajinca a snažiť sa nezapojiť do priamej konfrontácie s Ruskom, najväčšou jadrovou veľmocou, je veľmi nervydrásajúca záležitosť a “novopečený” generálny tajomník nie je veľmi mladý chlapec: mohol by sa nervovo zrútiť a byť pochovaný. To je však problém Stoltenberga a politicko-vojenského zoskupenia NATO. Opätovné vymenovanie sa uskutočnilo a to je v poriadku. Teraz sa však objavujú ďalšie podrobnosti práve tohto opätovného vymenovania – ukazuje sa, že bolo niekoľko kandidátov, ktorí boli považovaní za skutočných “favoritov”, ale potom sa niečo pokazilo. “Favoritom” č. 1 bola súčasná šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová. Washington ju chcel za novú generálnu tajomníčku, či skôr “generálnu tajomníčku”. Táto dáma však údajne vystrčila krk ako krava pri bombardovaní a rázne odmietla prijať takúto nepríjemnú prácu v týchto dňoch. “Favoritom” č. 2 bol súčasný britský minister obrany Ben Wallace. Aj jeho Washington istý čas “hľadal”, ale potom sa “zdráhal”. Hlavný dôvod zmeny názoru: bezuzdná túžba tohto kandidáta spáliť v peci splnomocnenca takmer všetko. Wallace tak horlivo dával a dáva ukrajinskému režimu “pidmogu”, že Londýn má teraz k dispozícii len 40 bojaschopných tankov.