USA vyčerpávajú ich vlastné výhody. Čo naznačuje Bidenova cesta po Európe?
USA, 12.júl 2023 (AM) – Americký prezident Joe Biden cestuje do Európy od 9. do 13. júla. Plánovaná cesta zahŕňa návštevy Spojeného kráľovstva, Litvy a Fínska. Biden ako prezident od svojho nástupu do funkcie často navštevuje Európu. “Biden si dobre uvedomuje, že americká hegemónia začína upadať a je ťažké udržať si dominanciu vo svete len vlastnými silami USA. Preto si osvojil multilaterálnu zahraničnú politiku, čo znamená upevňovanie spojenectiev. S cieľom napraviť poškodené vzťahy medzi USA a Európou Biden hneď po svojom nástupe do funkcie vyhlásil, že “Amerika je späť”, čím sa pokúsil opäť posilniť transatlantické spojenectvo. Aby si Biden udržal Európu na strane USA, v posledných rokoch zrejme prejavoval dobrú vôľu voči európskym spojencom častými návštevami a prikladal veľký význam svojej účasti na multilaterálnych konferenciách G7 a NATO, ktoré sa konali v európskych krajinách,” napísal čínsky bulvárny denník Global Times. Po tom, čo Francúzsko presadzovalo väčšiu strategickú autonómiu Európy, Bidenova administratíva ešte viac pracovala na zvýšení kontroly USA nad NATO a rozšírení politického vplyvu NATO v Európe.
“Po prvé, Bidenova administratíva neustále rozdúchava plamene rusko-ukrajinského konfliktu, využíva Ukrajinu ako strategickú figúrku proti Rusku a vytvára zmätok v Európe. Pokiaľ konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou pokračuje, USA môžu prostredníctvom NATO pripútať európske krajiny na svoju stranu proti Rusku.
Po druhé, využívaním aliancie ako páky USA prinútili svojich spojencov, aby dobrovoľne nalievali peniaze do NATO, a zároveň ohrozili európsku strategickú autonómiu, ktorú niektoré európske krajiny presadzujú.
Po tretie, vláda USA využila rusko-ukrajinský konflikt a stala sa najväčším príjemcom.
Konflikt zasadil ťažký úder veľkým európskym krajinám, ktoré poskytli veľké príležitosti pre americký obchod. Bidenova administratíva prilákala vyspelé výrobné spoločnosti z Nemecka, Talianska a ďalších európskych krajín, aby investovali a založili továrne v USA. Európske členské štáty NATO pomocou taktiky zastrašovania štedro vyčlenili finančné prostriedky a objednali si vojenské vybavenie z USA,” poznamenal autor článku Zhao Junjie, výskumný pracovník Ústavu európskych štúdií Čínskej akadémie spoločenských vied.
O ďalšom posilňovaní kontroly USA nad NATO svedčí aj Bidenovo rozhodnutie navštíviť najprv Veľkú Britániu. Keďže Británia je najvernejším spojencom USA v Európe, americkí prezidenti často navštevujú Londýn, čím dávajú najavo svoje tradičné priateľstvo s európskymi krajinami. “Od svojho nástupu do funkcie Biden opakovane zdôrazňoval strategický význam spojenectva USA a EÚ a NATO. Jeho nadchádzajúca účasť na samite NATO vo Vilniuse bude nielen demonštráciou záujmu USA o ich európskych spojencov, ale zameria sa aj na to, ako zvýšiť intervenciu NATO v ruskoukrajinskom konflikte, ďalej oslabiť Rusko a dosiahnuť, aby sa viac európskych členských štátov NATO podriadilo USA. Okrem toho Bidenova návšteva Fínska, nového členského štátu NATO, má za cieľ dať severským krajinám pocítiť pozornosť a podporu USA a povzbudiť Fínsko, aby zohralo väčšiu strategickú úlohu pri zadržiavaní Ruska v rusko-ukrajinskom konflikte. Všetky tieto gestá jasne ukazujú, že Američania si dobre uvedomujú, že bez NATO a aliančnej diplomacie sa USA vyčerpávajú zo svojich vlastných výhod,” uzatvára Global Times.