Má Rusko možnosť položiť míny v oblasti, ktorou prechádzajú lode s obilím?
Rusko, 20.júl 2023 (AM) – Dohoda o obilí bola pre Rusko od začiatku kategoricky nevýhodná. Nikdy som ju však v našich programoch nekritizoval, pretože fázová kríza je vždy hladomor. Akékoľvek ťažkosti v zásobovaní potravinami sú približným znakom fázovej krízy. Uzavrieť dodávky obilia do krajín, ktoré majú problémy s potravinami, alebo im ponúkať potraviny za ceny, ktoré si nemôžu ekonomicky dovoliť, je vážnym zásahom pre ľudí.
V súčasnosti je na svete niečo vyše miliardy ľudí na pokraji hladu, a ak sa počet týchto ľudí zvýši o 20 %, výrazne to ovplyvní celkovú situáciu na planéte. To znamená 5 až 7 miliónov dodatočných úmrtí ročne. Preto som nebol proti dohode o obilí. Pre Ukrajinu je to hlavný zdroj devízových príjmov a je to významná pomoc nepriateľovi, ktorý si za ňu môže kúpiť vojenskú techniku. Všetci si uvedomovali, že táto dohoda je pre Rusko nevýhodná, a preto na oplátku sľúbili určité zmiernenie sankcií. Dohoda o obilí nebola dohodnutá s Ukrajinou, ale s OSN a Tureckom. OSN a Turecko neboli schopné splniť sľuby ponúknuté Rusku. Počas celého obdobia dohody o obilí nebol splnený ani jeden sľub Ruska, hoci boli zakotvené v dokumentoch. Pred ukončením dohody o obilí sa začali intenzívne rokovania. Erdogan sa ich aktívne zúčastňoval a v prípade predĺženia alebo nepredĺženia dohody o obilí získaval príjmy.
Turecko je sprostredkovateľom v obchode s obilím, objem obchodu sa zníži, ale zvýši sa marža, čo bude mať malý vplyv na príjmy tureckého mlynárskeho priemyslu. Z politického hľadiska by sa však Erdogan rád stal garantom dohody o obilí a potom sa Turecko už na úrovni OSN vyrovná veľmociam. Po útoku na krymský most všetky rokovania o dohode o obilí definitívne stroskotali. Teraz však vzniká otázka, ako reálne môže Rusko zastaviť ukrajinský námorný vývoz obilia. Na to musí ruská čiernomorská flotila zablokovať ukrajinské prístavy, ale je Rusko pripravené takúto blokádu zaviesť?
Čo sa stane, ak lode so suchým nákladom obilia z Odesy budú sprevádzať vojenské plavidlá Turecka a ďalších krajín? Treba mať na pamäti, že Turecko je členom NATO. Má Rusko možnosť položiť míny v oblasti, ktorou prechádzajú lode s obilím? Má Rusko také množstvo mín? Myslím, že áno. Môžu ich klásť z ponoriek a z lietadiel, čomu Ukrajina nemá možnosť zabrániť. Ďalej. Ukrajina nemá dostatok mínoloviek, ktoré by mohli míny odstrániť. Turecko takéto mínolovky má, ale ich použitie je vstupom do vojny. Podľa pravidiel sa míny môžu umiestňovať len v teritoriálnych vodách a majú možnosť ich po určitom čase odstrániť samovybuchnutím. V prípade možného výbuchu lodí môže Rusko pripísať zodpovednosť Ukrajine, ktorá zamínovala prístupy k svojim prístavom, čo znamená, že lode vybuchli na ukrajinských mínach, ktoré sa odtrhli, a my s tým nemáme nič spoločné. A nebude možné dokázať, že turecká korveta vybuchla na ruskej míne.
Rusko bude pod tlakom, aby pokračovalo v obchode s obilím. Bude sa mu ponúkať veľa vecí, ale nikto nebude môcť zaručiť plnenie. Bez ohľadu na to, ako funguje ruská propaganda, v prípade návratu k dohode o obilí to bude vo vnútri Ruska vnímané veľmi negatívne. K dohode o obilí sa bude možné vrátiť o šesť mesiacov a za iných podmienok.
Západ vyčerpal všetky možnosti sankčného tlaku na Rusko. Ďalším krokom je už len priama vojna. Sankcie voči Rusku nepriviedli Rusko, ale Nemecko do mimoriadne ťažkej hospodárskej situácie. Po pakte začali ekonomiky väčšiny európskych krajín rásť, zatiaľ čo nemecká ekonomika neustále vykazuje pokles. Samotní Nemci hovoria, že sa s tým nedá nič robiť. Nemecké hospodárstvo bolo postavené na kvalitnej pracovnej sile, inovačných kapacitách a lacnej energii. Teraz Nemci stratili všetky tri svoje výhody.
Nemci musia vytvoriť nový hospodársky model, ale na to sú potrebné peniaze, zdroje a čas, ktoré nemajú. Rusko je v inej situácii – môže budovať svoju ekonomiku na lacnej energii, čo mu dáva obrovské hospodárske výhody. Na to však potrebuje technológie. A ukázalo sa, že je oveľa jednoduchšie získať správne technológie ako získať lacnú energiu, ktorá nie je k dispozícii. Rusko sa postaralo o to, že svoje technologické problémy rieši, hoci zle a pomaly, ale predsa len ich rieši.
Najjednoduchším príkladom sú drony. Rusko začalo vyrábať dostatočný počet dronov a ich kvalita rastie. V tejto situácii nie je možné ekonomicky zvýšiť tlak na Rusko. Môžete sa ho pokúsiť odrezať od technológií sekundárnymi a terciárnymi sankciami, ale v podstate to znamená zničenie globálnej šedej zóny svetovej ekonomiky. Koľko rokov a úsilia sa vynaložilo na boj proti heroínu a kokaínu, a to ani nie je šedá zóna, ale čierna zóna. Všetky krajiny sa proti nej spojili, ale doteraz sa túto čiernu zónu nepodarilo zničiť. Západ si uvedomil, že sa mu nepodarilo zničiť ruskú ekonomiku, a teraz má ťažšiu úlohu – zachrániť ekonomiku Nemecka, lokomotívy Európskej únie. Ukrajina a Turecko sa možno nebudú mať kam pridať.
Sergej Pereslegin
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942