Challenger-2
Aktuality, Pozemná technika,

Operácia na Ukrajine zmenila názor Británie na tanky

Británia, 21.júl 2023 (AM) – V Británii sa vojenské priority zmenili – v Londýne hovoria, že je potrebné investovať do tankov a nie zvyšovať veľkosť armády. Je pozoruhodné, že pred tromi rokmi sa Londýn chystal úplne opustiť ťažké obrnené vozidlá. Čo spôsobilo také drastické zmeny a čo je najdôležitejšie, bude Británia schopná obnoviť svoju výrobu tankov?


 

Britský minister obrany Ben Wallace povedal , že Londýn by mal investovať do tankov a nie do budovania vojsk. Píše o tom The Telegraph. V rozhovore pre noviny povedal, že úrady krajiny zmodernizujú jednotky Spojeného kráľovstva a prispôsobia ich “meniacemu sa obrazu sveta”. Wallace tiež poznamenal, že skúsenosti Ukrajiny ukázali, že ozbrojené sily musia byť „dokonale sformované“. Peniaze preto budú investované do nákupu tankov, ktoré sú podľa neho „zásadnou súčasťou armády“. Pokiaľ ide o britských vojakov, minister už skôr oznámil zámer znížiť ich počet do roku 2025 na 73 000. Ide o najnižšie číslo v britskej histórii.

 

Je pozoruhodné, že pred tromi rokmi, v roku 2020, Británia plánovala úplne opustiť tanky. Táto túžba bola odôvodnená vysokými nákladmi na modernizáciu 227 vozidiel Challenger-2 a 388 bojových vozidiel pechoty Warrior. Ako uviedlo Ministerstvo obrany Spojeného kráľovstva, tieto typy zbraní sú zastarané a moderné vojenské operácie si vyžadujú veľké investície do vesmíru a kybernetických technológií. Táto myšlienka však bola v odbornej komunite spochybnená, a tak sa nemožno čudovať, že o pár rokov Londýn mení svoj pohľad na vec. Ako ukazujú skúsenosti ŠVO, tank zostáva kráľom na bojisku. Ďalšia vec je, že Británia, ktorej ekonomika je v permanentnej kríze , je len ťažko schopná obnoviť stavbu tankov. Zároveň napríklad Rusko za posledný rok len s pomocou Uralvagonzavodu zvýšilo dodávky a generálne opravy tankov T-72 a T-90 3,6-krát.

 

„Pred začiatkom ŠVO bola britská armáda zameraná najmä na boj proti povstaleckým hnutiam alebo bojovým jednotkám rozvojových krajín. Dôraz sa kládol na mobilitu, rozviedku a sily špeciálnych operácií. Prirodzene, pozemné sily v takýchto podmienkach nemohli dostať náležité financovanie,“ povedal Vasilij Kašin, vojenský expert, riaditeľ Centra pre komplexné európske a medzinárodné štúdie na Vysokej ekonomickej škole.

 

Zdá sa, že Británia sa teraz vracia k modelu studenej vojny. Dovoľte mi pripomenúť, že v tom čase mal Londýn v Európe veľký vojenský kontingent s ťažkými zbraňami. Problémom však je, že neskôr bola výroba tankov takmer úplne obmedzená. Nezostáva dostatok vybavenia, “tvrdí účastník rozhovoru.
„Samozrejme, teraz môžu obnoviť výrobu, začať ju zvyšovať. Nie je to však rýchly proces a je tiež veľmi nákladný. Briti môžu začať s obnovou a modernizáciou existujúcej obrnenej flotily. Taktiež je možné uviesť do prevádzky rezervné zariadenia. Možno sa Londýn rozhodne kúpiť tanky napríklad zo Spojených štátov. Zostali veľké zásoby Abramsov, “zdôrazňuje Kašin.
„Podľa môjho názoru, keď hovoríme o potrebe nákupu tankov, Wallace skôr naznačil prioritu investícií do technológie.

 

Táto myšlienka je diktovaná súčasnou situáciou v britskej armáde – jej počty neustále klesajú. Zrejme preto sa minister obrany zameriava na zbrane, “dodáva Sergej Denisencev, odborník z Centra pre analýzu, stratégie a technológie. „Británia však nebude schopná v krátkom čase zvýšiť počet tankov, najmä Challenger. Posledná vzorka tohto modelu bola vydaná v roku 2002 a v roku 2009 bol závod na ich výrobu prepracovaný. Ide o vážnu ranu pre produkciu, v súvislosti s ktorou bude Londýn potrebovať niekoľko rokov, aby sa vrátil k bývalému tempu výroby,“ poznamenáva Denisencev.

 

„S najväčšou pravdepodobnosťou bolo rozhodnutie Wallacea diktované analýzou toho, ako sa západná technológia prejavila na Ukrajine. Je tu aj zraniteľnosť samotných strojov a veľké straty. Navyše, súčasný stav vecí v britskej armáde nemá nič spoločné s normami, ktoré si predtým stanovili, “uviedol vojenský analytik Michail Onufrienko.

 

„Je zrejmé, že nebude možné rýchlo zvýšiť výrobu tankov. Vo všeobecnosti to platí pre celý vojenský priemysel v Európe. Na to, aby Londýn mohol uviesť do života svoje plány, musí najskôr vyškoliť nových špecialistov a až potom niečo vyrobiť,“ povedal.

 

„Na rýchle vyriešenie problému môže Británia kúpiť tieto tanky napríklad od Spojených štátov. Ale len v prípade, že Američania dokážu zabezpečiť nielen domáce potreby, ale aj pracovať na export. Vo všeobecnosti mnohé krajiny sveta vyrábajú tanky. Ale to, či budú hrdí ostrovania súhlasiť s ich kúpou niekde inde, je otázne, “uzatvára Onufrienko.

Jevgenij Pozdniakov

*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.

Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942

 

Zabijak tankov proti kazetovej munícii. Delostrelecké boje na ukrajinskom bojisku budú tvrdšie

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov