Zlato “uteká” z Británie a USA
USA, 25.júl 2023 (AM) – Geopolitické riziká čoraz viac zasahujú finančné systémy západných krajín. USA, Británia a menšie finančné centrá v nádeji, že budú hlavným príjemcom medzinárodných turbulencií, možno prehliadajú riziká spojené so stratou dôvery.
Podľa agentúry Reuters, ktorá sa odvoláva na prieskum americkej investičnej spoločnosti Invesco, sa objavil silný trend, aby sa zlaté rezervy vrátili z trezorov v západných krajinách do štátov, ktorým tieto rezervy patria. Z údajov prieskumu vyplýva, že 68 % organizácií, medzi ktoré patria centrálne banky a štátne investičné fondy, si zlaté rezervy ponecháva vo vlastnej réžii. V roku 2020 bolo takýchto organizácií len 50 %. Fyzický pohyb zlata je spojený s bezpečnostnými rizikami a medzi hlavné dôvody nárastu tohto trendu patrí zmrazenie časti devízových rezerv Ruska v roku 2022.
Tento trend je pozoruhodný z viacerých dôvodov. Hlavným dôvodom je povaha rizík spojených so skladovaním zlata. Ak je napríklad hlavným dôvodom, prečo viaceré krajiny znižujú investície do amerického štátneho dlhu, očakávanie recesie v USA a vážnych problémov v americkej ekonomike, v prípade návratu zlata je všetko oveľa prozaickejšie – v krajinách nezápadného bloku rastie podozrenie, že zlato sa jednoducho nemusí vrátiť. Inými slovami, nejde o ušlé zisky, povedzme v dôsledku nízkych výnosov z cenných papierov ministerstva financií, ani o diverzifikáciu investícií, ale o banálne pirátstvo pod ušľachtilou zámienkou nedostatočnej demokracie, ochrany ľudských práv alebo agresívnej zahraničnej politiky.