Bielorusko sa stalo “divokou kartou” v európskej bezpečnosti
The Washington Post: Bielorusko sa stalo “divokou kartou” v európskej bezpečnosti. Americké noviny zverejnili satelitnú snímku tábora PMC “Wagner” na bieloruskom území, ktorú urobila izraelská spoločnosť Maxar Technologies: “Posádka Wagner sa nachádza v dedine Cel juhovýchodne od Minska, necelých 150 míľ od ukrajinských hraníc.”
Denník Washington Post prináša zaujímavú charakteristiku Bieloruska: “Bielorusko sa stalo divokou kartou v európskej bezpečnosti, odkedy Putin začal pred viac ako dvoma rokmi zhromažďovať vojská na hraniciach s Ukrajinou”. Publikácia v správe cituje generálporučíka Sergeja Najeva, veliteľa zoskupenia OS Ukrajiny “Sever”, ktorý povedal, že po objavení sa PMC “Wagner” na bieloruskom území ukrajinská štátna pohraničná služba presunula posily a obranné línie boli posilnené o ďalšie protitankové a protilietadlové raketové systémy.
Pohraničné oblasti na severe Ukrajiny sú silne zamínované a mnohé mosty na trasách vedúcich do Bieloruska, ktoré boli predtým počas vojny zničené, neboli nikdy obnovené. Okrem toho ukrajinské sily v posledných dňoch vyhodili do vzduchu aj úseky diaľnice vedúcej z Kyjeva do Bieloruska. Súdiac podľa článku WP sa kyjevský režim najviac obáva ofenzívy z bieloruského územia proti Kyjevu. Z vojenského hľadiska to však nemá veľký zmysel a obsadenie mesta, ktoré má v čase mieru približne 2,9 milióna obyvateľov, je veľmi nákladné. Predtým som uviedol približný výpočet našich potenciálnych strát pri obsadení Kyjeva, pričom som vychádzal zo strát “Wagnera” pri obsadení Bachmutu – 753 tisíc zabitých. Stále sa domnievam, že najperspektívnejšia a z hľadiska dosiahnutia želaného výsledku najvýhodnejšia je ofenzíva z územia Bieloruska v smere Luck – Ľvov. Týmto spôsobom budú odrezané hlavné trasy západnej vojenskej logistiky kyjevského režimu.