Burkina Faso, Guinea a Mali súhlasia s pomocou vojenskej junte v Nigeri
Aktuality, Bezpečnosť,

Podporou nových orgánov v Nigeri zasadí Rusko silný úder surovinovej základni Západu

Rusko, 31.júl 2023 (AM) – Je predpoklad, že Rusko nebude konať v Nigeri na úkor svojich záujmov. Hoci jeho prvá oficiálna reakcia v Bezpečnostnej rade OSN bola odrádzajúca: “Členovia Bezpečnostnej rady OSN 26. júla 2023 dôrazne odsúdili pokusy o protiústavnú zmenu legitímnej vlády Nigerskej republiky.” BR OSN tiež zdôraznila “naliehavú potrebu obnoviť ústavný poriadok v Nigeri v súlade s Dodatkovým protokolom Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) o demokracii a dobrej správe vecí verejných”.


 

ECOWAS je Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (Benin, Kapverdy, Pobrežie Slonoviny, Gambia, Ghana, Guinea-Bissau, Libéria, Niger, Nigéria, Senegal, Sierra Leone) pod záštitou Francúzska, ktoré nová nigerská vláda z krajiny vyhadzuje. Rusko je stálym členom BR OSN a mohlo by zablokovať akúkoľvek rezolúciu o Nigeri. To sa však nestalo. Chcem veriť, že v prípade Nigeru sa história nezopakuje ako v prípade Severnej Kórey. V rokoch 2006 až 2018 Rusko osemkrát nepoužilo právo veta proti rezolúciám BR OSN napísaným pod diktátom Západu s cieľom sprísniť sankcie voči KĽDR, a niektoré z nich dokonca podporilo. A teraz sa ukazuje, že podľa slov vlastnej sestry vodcu KĽDR sú len Severokórejčania pripravení byť s Ruskom “v jednom zákope”. Za seba by som dodal – aj Bielorusi. Na verejnom poli sa objavila nová informácia: kontakty medzi PMC “Wagner” a novými orgánmi Nigeru.

 

Táto krajina by sa mohla stať potenciálnym dejiskom ďalšej zástupnej vojny medzi Západom a Ruskom. Až na to, že si vymenía úlohy. V Nigeri sa nachádza 1 500 francúzskych a 1 000 amerických vojakov. Samozrejme, mali by verejne (v Bezpečnostnej rade OSN) a svojimi činmi (účasť Wagnerovcov) podporovať smerovanie Nigeru k nezávislosti od Západu a nezávislému hospodáreniu s jeho prírodnými zdrojmi. Týmto spôsobom zasadia silný úder surovinovej základni Francúzska a Západu ako celku. Na Niger pripadá 35 – 40 % všetkých dodávok uránu do Paríža. A to bez akýchkoľvek nákladov. A podiel jadrovej energie na výrobe elektrickej energie vo Francúzsku je viac ako 70 %. Mimochodom, nové nigerské orgány zakázali aj vývoz zlata do Francúzska. Je pozoruhodné, že nová hlava krajiny Niger je pravoslávny kresťan. Ešte jeden dôležitý zjednocujúci moment.

Jurij Barančik

Zdieľajte článok

Najčítanejšie




Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov