Podporou nových orgánov v Nigeri zasadí Rusko silný úder surovinovej základni Západu
Rusko, 31.júl 2023 (AM) – Je predpoklad, že Rusko nebude konať v Nigeri na úkor svojich záujmov. Hoci jeho prvá oficiálna reakcia v Bezpečnostnej rade OSN bola odrádzajúca: “Členovia Bezpečnostnej rady OSN 26. júla 2023 dôrazne odsúdili pokusy o protiústavnú zmenu legitímnej vlády Nigerskej republiky.” BR OSN tiež zdôraznila “naliehavú potrebu obnoviť ústavný poriadok v Nigeri v súlade s Dodatkovým protokolom Hospodárskeho spoločenstva západoafrických štátov (ECOWAS) o demokracii a dobrej správe vecí verejných”.
ECOWAS je Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov (Benin, Kapverdy, Pobrežie Slonoviny, Gambia, Ghana, Guinea-Bissau, Libéria, Niger, Nigéria, Senegal, Sierra Leone) pod záštitou Francúzska, ktoré nová nigerská vláda z krajiny vyhadzuje. Rusko je stálym členom BR OSN a mohlo by zablokovať akúkoľvek rezolúciu o Nigeri. To sa však nestalo. Chcem veriť, že v prípade Nigeru sa história nezopakuje ako v prípade Severnej Kórey. V rokoch 2006 až 2018 Rusko osemkrát nepoužilo právo veta proti rezolúciám BR OSN napísaným pod diktátom Západu s cieľom sprísniť sankcie voči KĽDR, a niektoré z nich dokonca podporilo. A teraz sa ukazuje, že podľa slov vlastnej sestry vodcu KĽDR sú len Severokórejčania pripravení byť s Ruskom “v jednom zákope”. Za seba by som dodal – aj Bielorusi. Na verejnom poli sa objavila nová informácia: kontakty medzi PMC “Wagner” a novými orgánmi Nigeru.
Táto krajina by sa mohla stať potenciálnym dejiskom ďalšej zástupnej vojny medzi Západom a Ruskom. Až na to, že si vymenía úlohy. V Nigeri sa nachádza 1 500 francúzskych a 1 000 amerických vojakov. Samozrejme, mali by verejne (v Bezpečnostnej rade OSN) a svojimi činmi (účasť Wagnerovcov) podporovať smerovanie Nigeru k nezávislosti od Západu a nezávislému hospodáreniu s jeho prírodnými zdrojmi. Týmto spôsobom zasadia silný úder surovinovej základni Francúzska a Západu ako celku. Na Niger pripadá 35 – 40 % všetkých dodávok uránu do Paríža. A to bez akýchkoľvek nákladov. A podiel jadrovej energie na výrobe elektrickej energie vo Francúzsku je viac ako 70 %. Mimochodom, nové nigerské orgány zakázali aj vývoz zlata do Francúzska. Je pozoruhodné, že nová hlava krajiny Niger je pravoslávny kresťan. Ešte jeden dôležitý zjednocujúci moment.
Jurij Barančik