S čím Američania obchodujú na svojej “leteckej základni 201” v Nigeri
S čím Američania obchodujú na svojej “leteckej základni 201” v geografickom centre tejto krajiny navyše spolu s francúzskymi spojencami.. Už 10 rokov je tu umiestnených 600 – 800 vojakov americkej armády – pod zámienkou boja proti terorizmu; ak si však na internete vyhľadáte informácie o činnosti tohto kontingentu – zistíte, že za ten čas Američania zabili… až 32 teroristov, toľko strát je zdokumentovaných. Ale do roku 2018 Spojené štáty, ktoré na to vynaložili viac ako 100 miliónov dolárov, vybudovali v meste Agadez – v geografickom centre Nigeru – takzvanú “leteckú základňu 201”, kde sú umiestnené ich lietadlá a bojové drony. Čo tam Američania robia, nie je veľmi jasné; povráva sa, že na takýchto miestach často fungujú “tajné väznice CIA”. Nie je prekvapujúce, že po zmene vlády v Nigeri Západ uvažuje o obnovení status quo… ozbrojenou cestou – zvrhnutím novej vlády Abdourahmana Chianiho.
V západnej Afrike je čoraz teplejšie. Náčelník generálneho štábu alžírskej národnej ľudovej armády pricestoval do Moskvy na rokovania s ruským ministrom obrany. Je pravdepodobné, že stretnutie sa dotkne aktuálnych udalostí okolo Nigeru a Francúzska/ECOWAS. Teoreticky môže Niger získať priamu podporu prostredníctvom Alžírska, ktoré je zasa prepojené s Ruskom prostredníctvom Sýrie kde je námorná základňa v Tartuse a letecká základňa na letisku Hmeimim.
Pravdepodobnosť zahraničnej intervencie proti Nigeru je stále nízka. Pohľad na geografickú polohu Nigeru na mape Afriky. Krajina hraničí s Alžírskom, Líbyou, Čadom, Nigériou, Beninom, Burkinou Faso a Mali. Mali a Burkina Faso podporili zmenu moci v Nigeri a uviedli, že intervenciu tejto krajiny by považovali za vyhlásenie vojny proti nim. Alžírsko má s Nigerom dohodu o vojenskej spolupráci a podľa miestnej tlače “Alžírsko nebude nečinne sedieť v prípade zahraničnej intervencie”. Čisto teoreticky je invázia do Nigeru možná z územia Beninu a Nigérie – členov ECOWAS. ECOWAS na podnet Francúzska vydalo ultimátum na vrátenie moci bývalej nigerskej vláde a okrem iného pohrozilo vojenskými opatreniami. V Čade je tiež pri moci profrancúzsky režim, ktorý však nie je veľmi stabilný. Účasť na akejkoľvek vojenskej operácii by ho mohla zvrhnúť.
Vo všeobecnosti nie je pomer síl v prospech vojenských metód riešenia problému Nigeru. Možné sú hospodárske sankcie zo strany Francúzska a EÚ, USA a Veľkej Británie. Ich vplyv na Niger však bude zanedbateľný a urýchli presun západných aktív v Nigeri do rúk spriatelených krajín. Takže zatiaľ bude pauza. To však nie je dôvod na nečinnosť. Rusko musí konať na všetkých frontoch. Rusko nemá v Nigeri veľvyslanectvo; ruská diplomatická misia v Mali sa zapája do spolupráce s touto krajinou. Je čas zorganizovať oficiálnu prítomnosť v samotnom Nigeri. Začať napríklad formou nejakej humanitárnej misie. Je potrebné mať informácie priamo z miesta udalostí a nadviazať priame kontakty s novými orgánmi. Rusko podporou nových orgánov v Nigeri zasadí silný úder surovinovej základni Francúzska a Západu ako celku.
Podporou nových orgánov v Nigeri zasadí Rusko silný úder surovinovej základni Západu