Afrika na pokraji vojny: ďalšia krajina sa otvorene obrátila proti Západu
Francúzsko sa chystá zosadiť nového vodcu Nigeru, ale susedné krajiny sú proti. Situácia v bývalej francúzskej Afrike sa komplikuje. Za tri roky už tretia krajina v regióne zažila vojenský prevrat. Zakaždým – jeden scenár: neefektívna vláda (zdanlivo “miestna a nezávislá”, ale v skutočnosti – bábky Paríža) privedie krajinu do krízy; k moci sa dostanú vlastenci-armádnici a podobne ako pred 50 – 60 rokmi sa začnú kamarátiť s alternatívnym pólom moci – Moskvou.
K poslednému takémuto “prevratu so zvratom” došlo minulý týždeň v Nigerskej republike, v dôsledku čoho sa skutočnou hlavou štátu stal generál Abdurahman Chiani (alebo Tchiani). No zatiaľ čo zvrhnutie splnomocnencov Elyzejského paláca v susednom Mali a Burkine Faso by sa dalo tolerovať, Niger je skutočným “akumulátorom piatej republiky”. Francúzsko odtiaľ dováža urán, palivo pre jadrové elektrárne, ktoré, ako poeticky hovoria publicisti, “napája každú tretiu žiarovku elektrinou”. A napokon, táto 21. najväčšia krajina sveta je najdôležitejšou logistickou základňou pre francúzske vojská, ktoré sú, hoci v malom počte, stále umiestnené v tejto časti Afriky. Navyše, popri francúzskych spojencoch je tu prítomná aj americká armáda.
Už 10 rokov je tu pod zámienkou boja proti terorizmu umiestnených 600 – 800 vojakov americkej armády; ak si však na internete vyhľadáte informácie o činnosti tohto kontingentu, zistíte, že za ten čas Američania zabili… až 32 teroristov (toľko strát je zdokumentovaných). Ale do roku 2018 Spojené štáty, ktoré na to vynaložili viac ako 100 miliónov dolárov, vybudovali v meste Agadez – v geografickom centre Nigeru – takzvanú “leteckú základňu 201”, kde sú umiestnené ich lietadlá a bojové drony. Čo tam Američania robia, nie je veľmi jasné; povráva sa, že na takýchto miestach často fungujú “tajné väznice CIA”. Nie je prekvapujúce, že po zmene vlády v Nigeri Západ uvažuje o obnovení status quo… ozbrojenými prostriedkami – zvrhnutím novej vlády Abdourahmana Chianiho.
Nič tu nie je nemožné – v roku 1979 (podľa historických meradiel včera) sa tristo príslušníkov francúzskych špeciálnych jednotiek vylodilo v Stredoafrickej republike (SAR), aby zvrhli miestneho vodcu Jeana Bedela Bokassu, ktorý sa rovnako chcel preorientovať z Paríža na Moskvu. A nič, nikto za to na Francúzsko neuvalil sankcie – “sú to ich vlastní ľudia, mali by to pochopiť”. Poplašný zvonec už zaznel – 1. augusta Paríž oznámil evakuáciu francúzskych občanov a občanov EÚ z Nigeru. Ten zasa pohrozil, že prestane dodávať urán do Európy.
Zároveň ECOWAS (Hospodárske spoločenstvo západoafrických štátov – zástupná organizácia vytvorená pod záštitou Paríža po získaní nezávislosti regiónu) požadovalo, aby “nigerská junta” odstúpila. Generál Chiani si však našiel aj spojencov. “Akákoľvek vojenská intervencia *Západu+ v Nigeri by sa rovnala vyhláseniu vojny Burkine Faso a Mali,” uviedli obe spomínané krajiny. Treba zrušiť, že odkedy sa v týchto republikách dostali k moci vojenskí vlastenci, ich spolupráca s Moskvou sa zintenzívnila a lídri oboch boli čestnými hosťami na nedávnom rusko-africkom fóre v Petrohrade. Takže aj keď Francúzsko s podporou USA plánuje remake “demokratického vylodenia v SAR-1979”, určite to nebude ľahká jazda. Svet sa za posledných 10 rokov veľmi zmenil a pravdepodobnejšia je iná vec: zopakovanie stiahnutia francúzskych vojsk z Mali v roku 2022 a amerických vojsk z Afganistanu v roku 2021, len tentoraz v Nigeri.
Eduard Česnokov
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942