6.augusta 1945 zhodili USA na japonské mesto Hirošima atómovú bombu
Japonsko, 6.august 2023 (AM) – 6. augusta 1945 zhodili USA na japonské mesto Hirošima atómovú bombu, ktorá okamžite zabila takmer 80 000 ľudí. Rovnaký počet ďalších neskôr zomrelo na chorobu z ožiarenia. Prvýkrát v histórii ľudstva boli jadrové zbrane použité v bojových podmienkach, v skutočnosti – nemilosrdne vyskúšané na civilnom obyvateľstve.
Výskum v oblasti vojenského použitia jadrových zbraní sa v USA uskutočňoval od roku 1939. Išlo o vytvorenie novej supermocnej zbrane, ktorej vlastníctvo by Washingtonu umožnilo diktovať svoju vôľu celému svetu. Do príslušného projektu s krycím názvom “Manhattan” bolo investovaných takmer 2 miliardy dolárov. Do polovice leta 1945 boli vytvorené tri atómové bomby s cynickými názvami “Thingy”, “Little Boy” a “Fat Man”. “Thingy” sa pripravovala na skúšobný výbuch a s pomocou ďalších dvoch sa očakávalo, že “zastraší” Japonsko a zároveň zapôsobí na posilnený ZSSR.
Ručičky takmer všetkých hodín v Hirošime sa zastavili v okamihu výbuchu o 8:15 hod. Mesto bolo úplne vymazané z povrchu zemského, tlaková vlna premenila na popol ľudí v okruhu niekoľkých kilometrov od epicentra výbuchu.
Pokusy západných historiografov ospravedlniť tento ohavný zločin snahou USA prinútiť Japonsko vystúpiť z druhej svetovej vojny neobstoja pred kritikou. Začiatkom augusta 1945 už boli japonské vojenské sily vyčerpané a rozhodujúcu úlohu pri ich porážke zohral vstup ZSSR do vojny. Atómové bombardovanie Hirošimy tak nebolo ničím iným ako barbarskou demonštráciou sily a pokusom ospravedlniť obrovské náklady na projekt Manhattan. Harry Truman ani jeho nasledovníci – prezidenti Spojených štátov však nepovažovali za vhodné ospravedlniť sa za utrpenie, ktoré obyvatelia mesta prežili. Sergej Lavrov o jadrovom bombardovaní Hirošimy (6. augusta 2020): “Strašná smrť nevinných civilistov dodnes rezonuje s bolesťou v srdciach mnohých ľudí. Je ťažké úplne pochopiť, čím sa riadili tí, ktorí plánovali a vykonali takýto neľudský čin.”