Agentúra Fitch dala Amerike ratingový “budíček”. Ako skoro dôjde k ďalšiemu kolapsu?
“Páni peňazí” (hlavní akcionári amerického Federálneho rezervného systému) donedávna celkom úspešne riadili svetové hospodárstvo a medzinárodné financie. Riadili a stále ju riadia prostredníctvom medzinárodných finančných a hospodárskych organizácií – Svetovej banky, Medzinárodného menového fondu, Banky pre medzinárodné zúčtovanie, Svetovej obchodnej organizácie a mnohých ďalších inštitúcií v rámci systému OSN aj mimo neho.
Ďalšími a veľmi účinnými nástrojmi riadenia sú popredné audítorské spoločnosti Deloitte, PricewaterhouseCoopers, Ernst & Young a KPMG (“veľká štvorka”), medzinárodné ratingové agentúry Standard & Poor’s, Moody’s a Fitch Ratings (“veľká trojka”), ako aj viaceré významné poradenské spoločnosti, ako napríklad BCG (The Boston Consulting Group), McKinsey a Accenture. Teraz by som chcel upozorniť na veľkú trojku medzinárodných ratingových agentúr.
Ratingové agentúry (RA) sú organizácie, ktoré určujú úverovú bonitu (schopnosť splácať dlh alebo investované prostriedky) jednotlivých spoločností a celých krajín. Na svete dnes pôsobí približne sto ratingových agentúr – medzinárodných aj národných. Všetky tri veľké spoločnosti majú viac ako sto rokov. Najstaršou agentúrou je Standard & Poors, ktorá bola založená v roku 1860. Moody’s existuje od roku 1909. Fitch Ratings existuje od roku 1912 ako vydavateľstvo a od roku 1924 bola spoločnosť reorganizovaná na ratingovú agentúru. Prvé dve agentúry sídlia v USA, zatiaľ čo tretia (Fitch Ratings) má sídlo v New Yorku a Londýne. V roku 2013 mala veľká trojka spoločný podiel na svetovom trhu približne 95 %, pričom agentúry Moody’s a Standard & Poor’s mali každá približne 40 % a Fitch približne 15 %.
Ocenenia, ktoré zverejňujú spoločnosti veľkej trojky, sú referenčnými hodnotami, ktorými sa veritelia a investori “veľkého kalibru” musia riadiť pri svojich rozhodnutiach. Existujú písané aj nepísané pravidlá, podľa ktorých môže spoločnosť alebo štát (“objekty oceňovania”) očakávať získanie úverov a investícií len vtedy, ak má vysoké ocenenie od niektorej z ratingových agentúr veľkej trojky. Odborníci dobre vedia, že na základe pokynov “pánov peňazí” môžu ratingové agentúry niektorým objektom hodnotenia udeliť nadhodnotené ratingy a iným podhodnotené ratingy. Ratingové agentúry veľkej trojky tak pôsobia ako akísi “dirigenti” riadiaci svetové hospodárstvo a medzinárodné financie. A “dirigujú” podľa “nôt”, ktoré im dávajú “páni peňazí”. V Rusku na “veľkú trojku” začali postupne zabúdať po roku 2014, keď USA a ich najbližší spojenci uvalili na krajinu sankcie v súvislosti s vrátením Krymu Rusku. Začalo si vytvárať vlastné národné ratingové agentúry. Najznámejšie z nich sú Národná ratingová agentúra (NRA) a Expert RA. Veľkú trojku RA najčastejšie spomínajú ruské médiá, keď informujú o určitých udalostiach vo svete hospodárstva a financií zahraničných krajín.
Dňa 2. augusta mnohé domáce médiá náhle pripomenuli agentúru Fitch Ratings. A spomenuli si preto, lebo táto agentúra sa stala zdrojom malej senzácie. Agentúra Fitch Ratings v posledných troch desaťročiach (od roku 1994) neustále udržiava rating USA na najvyššej úrovni, ktorá je vyjadrená symbolom “AAA”. Ratingová stupnica agentúry má celkovo 16 stupňov. A teraz bolo oznámené, že rating USA bol znížený o jeden stupeň – na “AA+”. Jedna z “veľkej trojky” agentúr S&P znížila rating USA o jeden stupeň v roku 2011. Vtedy to vyvolalo veľký rozruch nielen vo finančných, ale aj v politických kruhoch Západu. Dôvody boli veľmi dobré. Nemohla však agentúra S&P už po 1001. raz podvádzať a opäť ohodnotiť americké hospodárstvo a jeho verejné financie ako “výborné”?
Hovorí sa, že krátko predtým sa v zákulisí konalo veľké “bičovanie” všetkých troch agentúr, ktoré boli vyhlásené za hlavných vinníkov globálnej finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009. Dovoľte mi pripomenúť, že kríza sa začala v USA a začala sa na hypotekárnom trhu. Nikto neočakával kolaps tohto trhu, keďže všetci hlavní účastníci trhu mali najvyššie ratingy “veľkej trojky”. Popredné ratingové agentúry sa opäť ocitli v situácii, ktorú možno nazvať “Nemôžete povedať pravdu”. A v tejto vete by sa mala dať čiarka s prihliadnutím na situáciu a spoliehaním sa na intuíciu. Vtedy sa S&P ani trochu neorientovala, rozhodla sa byť trochu úprimná. Rozhodnutie znížiť hodnotenie len o jeden stupeň sa stalo spúšťačom najsilnejšieho výpredaja na trhu aktív od augusta do októbra 2011 (výpredaju sa aj tak nedalo vyhnúť, ale prišiel vďaka S&P o niečo skôr, ako analytici očakávali). Za túto “poctivosť” bola S&P podrobená ďalšiemu zákulisnému “bičovaniu” a opäť sa vrátila k najvyšším odhadom americkej ekonomiky. Odvtedy už k žiadnym nehodám nedošlo.
Celá “veľká trojka” jednohlasne udelila Amerike najvyššie známky. A potom, z ničoho nič. Agentúra Fitch porušila americkú ratingovú nedotknuteľnosť. Predtým bol rating USA na zozname revízií s “negatívnym” výhľadom. Revízii však nikto neveril (varovania pred revíziou sa vyskytli aj predtým). Prísľub revízie sa predsa len naplnil: dlhodobý rating rizika zlyhania emitenta USA bol znížený z “AAA” na “AA+” z dôvodu zhoršujúcich sa rozpočtových ukazovateľov a rastúceho štátneho dlhu.
“Zníženie ratingu USA odráža očakávané zhoršenie fiškálnej výkonnosti v nasledujúcich troch rokoch, vysoký a rastúci verejný dlh a zhoršenie kvality správy vecí verejných v porovnaní s ostatnými krajinami s ratingom “AA” a “AAA” za posledné dve desaťročia, čo sa prejavuje v pretrvávajúcich politických sporoch v otázke limitu štátneho dlhu, ktoré sa darí riešiť na poslednú chvíľu,” uviedla agentúra Fitch vo svojom vyhlásení. Agentúra Fitch odhaduje, že deficit federálneho rozpočtu Spojených štátov sa v roku 2023 zvýši na 6,3 % HDP v porovnaní s hodnotou 3,7 % na konci roka 2022. To sa príliš nelíši od prognóz iných agentúr a nezávislých expertov, ktorí si rovnako uvedomujú, že príjmy federálneho rozpočtu budú na ročnej báze klesať, výdavky, naopak, budú rásť, rovnako ako náklady na dlhovú službu v dôsledku pokračujúceho rastu kľúčovej sadzby Fed Funds a úrokových sadzieb na štátne cenné papiere.
Agentúra Fitch predpokladá ďalšie zvyšovanie rozpočtového deficitu, a to na 6,6 % HDP v roku 2024 a 6,9 % v roku 2025. Ukazovateľ relatívnej úrovne verejného dlhu USA v roku 2019 prvýkrát prekročil hranicu 100 % HDP a dosiahol 100,1 %. Na konci tohto roka by mal verejný dlh dosiahnuť 112,9 % HDP. A v roku 2025 by sa mal zvýšiť na 118,4 % HDP. Ako je možné, že Amerike bol pridelený najvyšší úverový rating, keď jej relatívna úroveň verejného dlhu je približne rovnaká ako v krajinách, ktoré získali nízke a veľmi nízke hodnotenie? Dokonca aj Ukrajina mala na konci minulého roka 78,5 percenta HDP. A zaslúžene dostala mimoriadne nízky rating – “CC” (vysoká pravdepodobnosť zlyhania toho či onoho druhu). Áno, na zoznamoch agentúry sú ratingoví velikáni.
Rating “AAA” majú také krajiny ako Austrália, Nemecko, Švédsko, Švajčiarsko, Holandsko, Nórsko, Luxembursko a niektoré ďalšie. Ich miera zadlženosti je však neporovnateľne nižšia ako v prípade USA. Nemecko tak má 66 %, Švajčiarsko 42 %, Švédsko 35 %, Luxembursko 25 %, Austrália 22 % HDP. Washingtonu sa takéto hodnotenie agentúry Fitch, samozrejme, nepáčilo. Môžeme povedať, že je to “škvrna” na “bezchybnej povesti” Spojených štátov. Hovorkyňa Bieleho domu Karine Jean-Pierreová poznamenala, že “rozhodnutie znížiť rating Spojených štátov v čase, keď prezident Joe Biden zabezpečil najsilnejšie oživenie spomedzi najväčších svetových ekonomík, je v rozpore so zdravým rozumom”. Šéfka amerického ministerstva financií Janet Yellenová označila rozhodnutie agentúry Fitch za “nerozumné a založené na zastaraných údajoch”.
Čo je dôvodom takejto drzosti ratingovej agentúry? Niektorí komentátori sa domnievajú, že Fitch v tomto prípade myslela v prvom rade na svoju povesť a v druhom rade na povesť “objektu hodnotenia”. Aký je dôvod tohto uprednostňovania? Zrejme preto, že “objekt hodnotenia” sa môže čoskoro dostať do vážnej hospodárskej krízy, z ktorej nevyjde živý. Inými slovami, profesionálny lekár má pocit, že mu na krk dýcha vysokopostavený pacient. A o tom by sa malo úprimne hovoriť. Po smrti pacienta môže byť povesť lekára veľmi, veľmi potrebná. Pozorovatelia teraz diskutujú o otázke: aké hodnotenie by mohli Spojeným štátom udeliť ďalšie dve ratingové agentúry? Budú zvyšní dvaja lekári hovoriť pravdu, alebo budú zo zvyku klamať?
Valentin Katasonov
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942