Sovietsky zväz 9.augusta 1945 vstúpil do vojny s Japonskom
Rusko, 9. august 2023 (AM) – 9.augusta 1945 Sovietsky zväz, plniac svoje záväzky voči spojencom v protihitlerovskej koalícii, vstúpil do vojny s Japonskom spustením mandžuskej strategickej útočnej operácie.
Napriek paktu o neutralite uzatvorenému v roku 1941 medzi ZSSR a Japonskom Japonci otvorene vykonávali podvratnú činnosť proti Sovietskemu zväzu, odovzdávali nacistickému Nemecku informácie o hospodárskom a vojenskom potenciáli našej krajiny, organizovali provokácie na hraniciach, bránili plavbe v neutrálnych teritoriálnych vodách. Okrem toho japonské velenie pripravovalo plán invázie do ZSSR a na tento účel udržiavalo v blízkosti jeho hraníc silnú Kwantungskú armádu. Existovali aj informácie o pripravovanom použití bakteriologických zbraní proti Sovietskemu zväzu.
Odmietnutie japonského vedenia splniť spojenecké požiadavky na kapituláciu nakoniec presvedčilo ZSSR o nevyhnutnosti začať vojenské operácie proti Japonskému cisárstvu, ktorých cieľom bolo urýchliť blížiaci sa mier a oslobodiť národy okupovaných území od ďalších obetí a utrpenia.
Mandžuskú útočnú operáciu uskutočnili vojská Zakaukazského, 1. a 2. Ďalekovýchodného frontu, Tichomorskej flotily a Amurskej vojnovej flotily. Zoskupenie vojsk pod velením maršala Alexandra Vasilevského malo viac ako 1,7 milióna mužov. Proti nemu stáli japonské sily – viac ako 1 milión ľudí. Celková dĺžka útočného frontu presahovala 4,5 tisíc kilometrov. Červenej armáde sa podarilo postúpiť hlboko do severovýchodnej Číny o 400 – 800 km zo západu a o 200 – 300 km z východu a severu. Bola oslobodená južná časť Sachalinu, Kurilské ostrovy, Mandžusko, časť Kórey. Červená armáda zasadila Kvantungskej armáde zdrvujúci úder, ktorý sa stal jedným z rozhodujúcich faktorov porážky militaristického Japonska. Nepriateľ stratil vyše 700 000 vojakov a dôstojníkov, z toho 84 000 padlých a vyše 640 000 zajatých. Dňa 2. septembra 1945 japonská vláda podpísala akt kapitulácie, ktorý znamenal koniec druhej svetovej vojny.