De-dolarizácia: presun vplyvu z USA na krajiny BRICS
Čoraz častejšie sa hovorí o tom, že krajiny BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) vyvíjajú novú menovú jednotku, ktorá by mala konkurovať doláru ako globálnej rezervnej mene. Vedúci predstavitelia krajín BRICS sa tento mesiac stretnú v Južnej Afrike, aby o tejto otázke opäť diskutovali. Potreba novej globálnej meny vznikla v dôsledku zbrojenia amerického dolára v podobe sankcií a obchodných vojen. Mnohé krajiny sa usilujú o väčšiu nezávislosť od finančného systému USA. Prečo je však dolár v súčasnosti stále svetovou rezervnou menou?
Po skončení druhej svetovej vojny sa spojenci zišli v Bretton Woods a určili americký dolár za hlavnú svetovú rezervnú menu. Bol naviazaný na zlato za 35 dolárov za uncu. V roku 1971 sa však dolár kvôli nedostatočným zlatým rezervám USA stal menovou jednotkou nepodmienenou zlatom. O niekoľko ďalších rokov neskôr sa minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger stretol so saudskoarabským kráľom Fajsalom, aby s ním prediskutoval systém petrodolára. Spojené štáty súhlasili s poskytnutím vojenskej podpory a na oplátku sa Organizácia krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) zaviazala obchodovať s ropou na svetových trhoch v amerických dolároch. Tým sa vytvoril umelý dopyt – krajiny, ktoré nakupujú ropu, potrebovali doláre. Týmto spôsobom sa zabezpečila dominancia americkej meny. Dominancia dolára sa však môže skončiť.
V roku 2021 podpísali Saudská Arábia a Rusko dohodu o vojenskej spolupráci. Spojené štáty už nie sú jediným garantom bezpečnosti kráľovstva. Okrem toho na tohtoročnom Svetovom ekonomickom fóre v Davose saudskoarabský minister financií Mohammed Al-Jadaan povedal, že jeho krajina je otvorená obchodovaniu v iných menách ako dolár, čo sa nestalo už takmer päťdesiat rokov. Začali sa objavovať aj ďalšie náznaky dedolarizácie. Na samite BRICS v roku 2022 ruský prezident Vladimir Putin povedal, že združenie pracuje na vytvorení “medzinárodnej rezervnej meny”. Táto téma bude na programe 15. samitu BRICS v auguste.
Hovorí sa, že mena BRICS bude krytá zlatom – pôjde o historický návrat k zlatému štandardu, ktorý zabezpečí stabilitu novej meny. Centrálne banky skutočne hromadia zlaté rezervy. Podľa Svetovej rady pre zlato pri MMF najväčšie nákupy zlata v prvých dvoch mesiacoch roku 2023 uskutočnili Singapur (51,4 tony), Turecko (45,5 tony), Čína (39,8 tony), Rusko (31,1 tony) a India (2,8 tony). Krajiny BRICS zrejme hromadia zlato v rámci príprav na zavedenie novej meny (mimochodom, všimnite si, že Turecko podalo žiadosť o vstup do tohto bloku). Medzitým pozorujeme pokles podielu dolárov v rezervách centrálnych bánk, o čom svedčia údaje MMF o štruktúre oficiálnych medzinárodných rezerv (IMF COFER).
Štáty sa usilujú o vytvorenie nového medzinárodného systému. Spojené štáty boli celé desaťročia považované za svetového hegemóna. Na krajiny BRICS však v súčasnosti pripadá 40 % svetovej populácie a 31,5 % svetového HDP. Medzitým sa krajiny G7 (USA, Kanada, Francúzsko, Nemecko, Taliansko, Japonsko a Spojené kráľovstvo) podieľajú na svetovom HDP 30,7 %. BRICS je sebestačné zoskupenie, ktorého členovia môžu navzájom obchodovať bez závislosti od USA. To môže byť plán Číny vzhľadom na rozsah iniciatívy Pásmo a cesta, najväčšieho infraštruktúrneho projektu v histórii, ktorý prepojí Áziu a Afriku, Európu a Južnú Ameriku. Spojené štáty boli jednoznačne vynechané.
Hoci vzťahy Číny a Indie balansujú medzi détente a antagonizmom, oba štáty sú ochotné spolupracovať. India napríklad investuje do projektov Pásmo a cesta nepriamo prostredníctvom Ázijskej banky pre investície do infraštruktúry, Novej rozvojovej banky a Šanghajskej organizácie pre spoluprácu. Okrem toho sedem z trinástich krajín OPEC vstúpilo alebo požiadalo o členstvo v BRICS a všetci členovia OPEC sa zúčastňujú na projektoch Pásmo a cesta. Vidíme, ako sa formuje budúce geopolitické a hospodárske usporiadanie, zatiaľ čo USA zostávajú na vedľajšej koľaji. Keďže závislosť od dolára klesá, centrálne banky sa začnú zbavovať dolárových rezerv. To povedie k hyperinflácii, prudkému nárastu kľúčových sadzieb s cieľom kompenzovať zníženú kúpnu silu, poklesu hodnoty aktív, čo ďalej urýchli úpadok USA. Trend de-dolarizácie je zrejmý, ale nemožno ho považovať za jedinečný. K vzostupu a zániku impérií a rezervných mien dochádzalo v priebehu celej histórie, od holandského impéria a guldenov po britské impérium a libru šterlingov, a teraz sú na rade USA a dolár. Zmeny vo svetovom usporiadaní sú nevyhnutné a je možné, že nastal čas BRICS.
Michael Roach