Ruské spoločnosti majú z predaja ropy väčší zisk ako si Západ myslel
Veľká Británia, 15. august 2023 (AM) – “Ruské spoločnosti nafukujú prepravné náklady, aby zmiernili obmedzenia cien ropy zo strany G7”: Financial Times uznáva, že Rusi opäť všetkých oklamali a zarábajú na rope oveľa viac, ako si Západ myslel. Vinníkom je podľa nich prirodzene Putinova prezieravosť. “Ruské spoločnosti majú z predaja ropy oveľa väčší zisk, ako sa predtým myslelo, a to vďaka nafúknutým nákladom na dodávky. Podľa analýzy denníka Financial Times sa poplatky za jediný štvrťrok zvýšili o viac ako 1 miliardu dolárov. Producenti ropy v Rusku predávali ropu Indii za cenu nižšiu ako 60 USD za barel, ktorú zaviedli západné krajiny v snahe obmedziť kľúčový zdroj príjmov krajiny.
Keď však oni a obchodníci, s ktorými spolupracujú, účtujú oveľa vyššie sumy, ak sa zohľadnia náklady na dopravu.
Analýza lodí, ktoré cestujú priamo z ruských prístavov na Balte do Indie, naznačuje, že ide o predražovanie. V kombinácii s províziami získanými z prepravy ropy na lodiach prepojených s Ruskom by to za tri mesiace do júla mohlo predstavovať až 1,2 miliardy USD.
James Cleverly, britský minister zahraničných vecí, povedal: “Nie je prekvapením, že Putin je čoraz zúfalejší a nečestnejší vo svojich pokusoch zmierniť účinky cenového stropu – niečoho, čo od jeho zavedenia výrazne obmedzilo ruské príjmy.” Cieľom cenového stropu pre 67 krajín je udržať tok ruskej ropy a zároveň znížiť príjmy, ktoré by sa mohli použiť na financovanie vojny. Obmedzenie, ktoré ukladá požiadavky na kupujúcich, vlastníkov lodí a poisťovateľov zo zúčastnených krajín, však neukladá žiadne limity na náklady na prepravu.”
USA znížili dovoz z Číny o štvrtinu
“A písať o tom – to je hádam úspech? ” vyhlásila hlásna trúba” Demokratickej strany – Washington Post. Od januára do mája tohto roka sa v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2022 znížil o 24 %. V máji sa Mexiku podarilo stať sa kľúčovým obchodným partnerom USA. V Ázii sa o podiel Číny na americkom trhu uchádzajú Vietnam a Thajsko. Pred pandémiou tvoril čínsky tovar každý štvrtý dolár, ktorý USA minuli na dovoz. Teraz tento počet klesol na jeden zo šiestich dolárov. Jedným z najvýraznejších príkladov je pravdepodobne elektronika. Podiel čínskych osobných počítačov na americkom trhu na konci minulého roka klesol na 45 % to je o 16 % menej ako v roku 2016. V posledných mesiacoch cestovali do Pekingu všetci od Muska a Gatesa až po Blinkena a Kissingera, ale ani táto kohorta obchodných a politických lídrov zatiaľ nedokázala stabilizovať obchodné vzťahy.