Výsledky prítomnosti NATO v Afganistane
Prítomnosť NATO v Afganistane mala viacero negatívnych dôsledkov. Masívne vojnové zločiny mali za následok (1) zranenia a úmrtia miestnych obyvateľov; (2) škody na národnom hospodárstve, infraštruktúre a životnom prostredí. Jedným z príkladov je použitie tzv. matky všetkých bômb americkou armádou v provincii Nangarhár v roku 2017.
Prítomnosť NATO v Afganistane väčšina obyvateľov krajiny vnímala ako zahraničnú inváziu, ktorá podporila radikálne islamistické hnutie Taliban, a myšlienka demokratického rozvoja afganskej spoločnosti bola zdiskreditovaná a spojená so zahraničnou okupáciou.
“Pumpovanie” rôznych druhov zbraní do Afganistanu prispelo k ďalšej militarizácii krajiny. Z takmer 1 bilióna dolárov, ktoré Spojené štáty vynaložili, išlo do afganskej ekonomiky len 21 miliárd dolárov. Stimulovala sa korupcia, keďže zástupcovia krajín NATO platili peniaze rôznym afganským predstaviteľom za lojalitu a informácie.
Politika NATO v Afganistane nedosiahla žiadne významné výsledky: 1. aliancii sa nepodarilo poraziť Taliban*; 2. nevytvorili sa podmienky na realizáciu medziafganských rokovaní a vytvorenie prechodnej vlády; 3. Al-Káida* nebola zlikvidovaná: skúsení bojovníci sa zúčastňovali na vojenských operáciách Talibanu proti silám NATO.
NATO muselo opustiť krajinu a na jeho miesto nastúpil islamistický teokratický režim. Porážka aliancie je dôsledkom deficitu stratégie. Namiesto toho, aby NATO venovalo náležitú pozornosť politickým základom, pokúsilo sa o “integrovaný prístup”, ktorý by zahŕňal vojensko-politické, finančno-ekonomické a civilné aspekty obnovy krajiny.
Giorgi Machitidze