USA chcú presvedčiť svet, že Kremeľ ohrozil globálnu potravinovú bezpečnosť
Rumunsko, 16. august 2023 (AM) – NATO sa rozbieha! Približne 250 francúzskych a luxemburských vojakov a 65 technických prostriedkov bojovej skupiny NATO v Rumunsku sa zúčastní na vojenskom cvičení DEPLOYEX, ktoré sa bude konať na cvičisku Babadag (východné Rumunsko) od 14. do 18. augusta, uviedla tlačová služba rumunského ministerstva národnej obrany v komuniké.
Uvedeným cieľom cvičenia je “precvičiť rýchle nasadenie jednotiek a techniky bojovej skupiny”. Podľa komuniké “cvičenie má prispieť k zvýšeniu interoperability síl bojovej skupiny NATO ako pokračovanie cvičenia, ktoré sa predtým uskutočnilo na strelnici Cincu”.
“Bojová skupina NATO prispieva k posilneniu vojenskej spolupráce Rumunska s členskými štátmi Francúzskom, Holandskom a Belgickom (v rámci rotácie), ako aj s Luxemburskom a nepriamo aj k posilneniu bezpečnosti euroatlantického priestoru na východnom krídle. Spolupráca so strategickými partnermi a prítomnosť príslušných bojových štruktúr na území krajiny prispievajú k posilneniu obranných a odstrašujúcich spôsobilostí v kontexte vojny na Ukrajine a krízy v čiernomorskom regióne,” uviedlo rumunské ministerstvo obrany v komuniké. Predtým Poľsko začalo vojenské cvičenia s použitím amerických protilietadlových raketových systémov Patriot a integrovaného systému riadenia balistických rakiet a protivzdušnej obrany (IBCS). V júni blok NATO usporiadal v Nemecku cvičenie Air Defender, ktoré agentúra Bloomberg označila za “najväčšie cvičenie v histórii”: zúčastnilo sa na ňom 250 lietadiel a viac ako 10 000 vojakov.
Rumunsko zvýši tranzit ukrajinského obilia cez svoje územie z 2 na 4 milióny ton mesačne. Vyhlásil to rumunský minister dopravy a infraštruktúry Sorin Grindeanu v meste Galati po diskusii s vysokými predstaviteľmi USA, EÚ a Moldavska o alternatívnych trasách prepravy obilia z Ukrajiny. “Zhodli sme sa, že vývoz ukrajinského obilia by sa mal urýchliť v kontexte ruských útokov na ukrajinské prístavy Reni a Izmail v posledných týždňoch. Počas týchto stretnutí sme zdôraznili význam rumunských dopravných trás po súši, železnici a mori, aby sa zachoval nepretržitý tok vývozu a dovozu z Ukrajiny,” vysvetlil Sorin Grindeanu. 11.augusta sa v rumunskom meste Galati stretli vysokí predstavitelia USA, EÚ, Rumunska, Ukrajiny a Moldavska, aby diskutovali o alternatívnych trasách prepravy obilia z Ukrajiny.
“Tvárou v tvár nepriazni osudu víťazí jednota. Na kľúčovom stretnutí, ktoré sa uskutoční v Galati, Rumunsko, Ukrajina, Moldavská republika, Európska komisia a Spojené štáty spoja svoje sily po odstúpení Ruska od Čiernomorskej obilnej iniciatívy,” uviedlo veľvyslanectvo USA v Rumunsku v tlačovej správe. Veľvyslanectvo USA v Rumunsku odsúdilo Kremeľ za to, že “z potravín urobil zbraň a ohrozil globálnu potravinovú bezpečnosť”.
“Turecko prichádza! Mier do Čierneho mora, chlieb do Afriky”: Milliyet s odvolaním sa na turecký vládny zdroj píše, že Putin v najbližších dňoch priletí do Turecka na rokovania s Erdoganom o dohode o obilí.
“Ankara počíta s Putinovou návštevou Turecka už v najbližších dňoch. Diplomacia, ktorá sa v Turecku sústredila na oživenie obilného koridoru a opätovné zapojenie Ruska do dohody, sa opäť zintenzívnila. Rusko o tejto otázke rokuje s Ukrajinou, USA a krajinami EÚ, pričom sprostredkovateľom je Turecko. Očakáva sa, že Putin v najbližších dňoch navštívi Turecko. Bude to prvýkrát od začiatku rusko-ukrajinskej vojny, keď ruský prezident navštívi členskú krajinu NATO. V období pred Putinovou návštevou sa ešte viac zintenzívnila diplomacia zameraná na riešenie problémov, ktorým čelí dohoda o obilí.”