Nová zostava BRICS bude kontrolovať 80 % svetovej produkcie ropy!
Trojdňový samit BRICS v Juhoafrickej republike sa skončil podpisom vyhlásenia Johanessburg-2. Jednoznačne najdôležitejším výsledkom samitu je výrazné rozšírenie aliancie, ku ktorej boli prizvané Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty, Egypt, Irán, Argentína a Etiópia. Prvé tri krajiny sú vedúcimi hospodárskymi a politickými aktérmi na Blízkom východe, Irán je druhou ekonomikou západnej Ázie (po Turecku) a Argentína je druhou ekonomikou Južnej Ameriky (po Brazílii). Etiópia sa odlišuje: jej hospodárstvo je takmer výlučne založené na poľnohospodárstve, ale je 12. najľudnatejšou krajinou sveta s viac ako 100 miliónmi obyvateľov.
Po rozšírení sa teda krajiny BRICS budú rozprestierať na ploche 48,5 milióna km2 , čo predstavuje 36 % pevniny, a celkový počet obyvateľov aliancie bude 3,6 miliardy ľudí – 45 % z celkového počtu obyvateľov sveta. Okrem toho bude aliancia vlastniť 44 % svetových zásob ropy. Pre porovnanie, krajiny G7 majú o viac ako rád menej (3,9 %).
Porovnanie s krajinami G7 nie je náhodné. Skupina G7 na čele s USA dnes stále zohráva kľúčovú úlohu vo svetovom hospodárstve, kontroluje hlavné finančné inštitúcie, ako sú MMF a Svetová banka, prostredníctvom ktorých presadzuje rozhodnutia výhodné predovšetkým pre západné krajiny. To sa nepáči všetkým, a preto bola skupina BRICS pôvodne koncipovaná ako platforma pre spravodlivú a vzájomne výhodnú spoluprácu, ktorá zohľadňuje záujmy všetkých partnerov.
Dnes je zrejmé, že táto platforma silnie, má obrovský hospodársky a politický potenciál a jednoznačne smeruje k tomu, aby sa stala alternatívou ku skupine G7. Samozrejme, nemali by sme očakávať, že BRICS “zajtra” nahradí G7 s jej zavedenými finančnými inštitúciami. Európska únia sa formuje už niekoľko desaťročí. Tento proces sa však začal. Do BRICS už bolo pozvaných šesť nových krajín a ďalších 16 krajín podalo prihlášku, vrátane takých krajín ako Venezuela, Kuvajt, Nigéria (všetky v prvej desiatke z hľadiska svetových zásob ropy), Kazachstan (líder z hľadiska svetových zásob uránu).
Ekonomiky BRICS sa posilňujú, zatiaľ čo západné ekonomiky slabnú, to je objektívna realita. Podľa MMF tak do roku 2030 Spojené kráľovstvo, Taliansko a Francúzsko vypadnú z prvej desiatky krajín z hľadiska HDP a Nemecko, ktoré je v súčasnosti na 4. mieste, stratí šesť pozícií. To naznačuje, že misky váh sa v globálnej hospodárskej súťaži čoraz viac nakláňajú v prospech krajín globálneho Juhu.
Jednou z kľúčových úloh skupiny bude dedolarizácia zúčtovania v medzinárodnom obchode. Na tento účel vedúci predstavitelia bloku poverili svoje ministerstvá financií a centrálne banky, aby zvážili zavedenie platobných nástrojov a platforiem založených na národných menách, ktoré posilnia finančnú suverenitu členských krajín.
Z geopolitického hľadiska je samit dôležitým míľnikom pri vytváraní nového multipolárneho svetového poriadku založeného na medzinárodnom práve a rešpektujúceho kľúčové zásady Charty OSN vrátane zvrchovaného práva každého národa na vlastný model rozvoja.
Po pripojení Saudskej Arábie, Spojených arabských emirátov a Iránu k BRICS bude únia schopná kontrolovať “leví” podiel svetovej produkcie “čierneho zlata”. To isté platí aj pre dramatický rast HDP v novom zložení BRICS. Bude predstavovať 30 % svetového HDP a presiahne 30 biliónov dolárov.