„39 sekúnd a mat“: USA si už porátali hrozbu od „Cirkonov“ na svojich hraniciach
Pred pár dňami sa po sociálnych sieťach šírila informácia – akoby prezident Nikaragua podpísal výnos o umiestnení ruskej vojenskej základne s jadrovými raketami vedľa USA. Starostlivá kontrola všetkej americkej a španielsky hovoriacej, osobitne nikaragujskej, tlače ukázala, že oficiálne dokumenty Daniela Ortegu na túto tému neexistujú, píšu autori článku.
Experti sa nazdávajú, že “zrejme to bola úmyselná kačica, aby sa zistila reakcia, ak sa takáto informácia nasadí do pripravenej pôdy”. Boj Ruska a USA na Ukrajine totiž dosiahol taký bod, kedy sú už na zadržanie protivníka dobré akékoľvek prostriedky. Napríklad, úrady KĽDR sú presvedčené, že jadrová vojna určite vypukne, a vedenie Číny vyzýva svoju ČĽOA pripravovať sa na “kolosálnu vojnu”.
Čiže v rečiach o rozmiestňovaní ruských rakiet pri kľúčových objektoch a územiach USA je asi tiež, ako sa hovorí, zrnko pravdy.
Rusko tu môže mať “na mysli”: Afriku, Blízky východ, juhovýchodnú Áziu a osobitne Latinskú Ameriku.
“Tí istí Američania majú stovky vojenských základní a objektov za hranicami svojho štátu a nikoho to nepohoršuje. Stačí však, čo i len naznačiť umiestnenie ruských rakiet v Latinskej Amerike a Spojených štátov sa zmocní záchvat hnevu,” poznamenáva list National Insider (IN).
S určitosťou sa vie, že v júni 2022 bol podpísaný dokument, umožňujúci pobyt “cudzích plavidiel a lietadiel, vrátane z Ruska, Venezuely, Kuby a iných štátov Strednej Ameriky” v Nikarague. Napriek tomu, že aj Amerike dovolili “navštevovať Nikaraguu so svojimi lietadlami a plavidlami,” pomocník štátneho tajomníka USA pre otázky západnej pologule Brian Nichols nazval tento Ortegov výnos “provokáciou”.
Mimochodom, Američanov trápi nielen Nikaragua, ale aj Kuba. Minister zahraničia Sergej Lavrov v apríli 2023 vyhlásil, že vojenská spolupráca s Kubou “sa rozvíja úspešne a v súlade s dohodami dvoch strán”. Okamžite bol z toho urobený záver, že “Lavrov neodmieta, že Rusko plánuje rozmiestniť na Kube novú vojenskú základňu”.
Američania zároveň zistili, že nová hypersonická raketa “Cirkon” letí rýchlosťou 11 tisíc km/hod. a vzdialenosť z Kuby do USA je len 180 km. V podstate je tak zničenie akéhokoľvek bodu v USA otázkou minút, a Washingtonu 39 sekúnd (podľa výpočtov NI).
“USA si už zvykli vnímať túto oblasť ako hrozbu, a momentálne sa nedá predpovedať, aké rakety Rusko mieni určite rozmiestniť na Kube, v Nikarague alebo, možno, vo Venezuele,” píšu analytici The National Interest. Zároveň dodávajú, že “najpravdepodobnejšie to bude Kuba,” – vraj sa to stane “pre Američanov pripomienkou o Karibskej kríže, keď USA začali počúvať argumenty ZSSR a naopak”.
Vladimír Mikunda
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942