Do grandiózneho víťazstva amerického prezidenta vo Vietname je ešte poriadne ďaleko
Politico píše, že Joe Biden v septembri odcestuje do Vietnamu , aby podpísal dohodu o zvýšení úrovne medzištátnych väzieb. V článku sa spomína, že status vzťahu sa rozšíri z komplexného na strategické partnerstvo , sám prezident však hovorí o inej úrovni interakcie. Publikácia, mimochodom, označuje doteraz nepotvrdenú návštevu za nové víťazstvo Bidenovej administratívy s cieľom posilniť vplyv USA v indicko-pacifickom regióne.
Rovnako ako v Číne sú vzťahy Vietnamu s tou či onou krajinou prezentované formou hierarchie , kde komplexné partnerstvo je na treťom mieste , strategické na druhom a komplexné strategické na prvom. Teraz sú vzťahy medzi Washingtonom a Hanojom na tretej úrovni. Len štyri mocnosti, vrátane Číny a Ruska , sú uvedené ako vrcholoví partneri Vietnamu. Biden sa tiež zameriava na komplexné strategické partnerstvo, ktoré rozšíri spoluprácu najmä v hospodárskej oblasti. Toto je obzvlášť dôležité na pozadí odlivu kapitálu zahraničných spoločností z Číny do Vietnamu – jedným z hlavných dôvodov je mimochodom prebiehajúca konfrontácia medzi Čínou a Spojenými štátmi .
Ale je tu ešte jeden dôvod. Vo Washingtone sa na dianie pozerá z pohľadu hľadania spojencov v konflikte s Čínou, rozdúchanom Američanmi. Vzťahy medzi Čínou a Vietnamom totiž komplikujú napríklad územné spory v Juhočínskom mori , takže s Vietnamcami je o čom hovoriť. Očakávané zvýšenie stavu vzťahov je však z pohľadu Vietnamu súčasťou balančnej stratégie , ktorej hlavným princípom je interakcia so všetkými hlavnými politickými hráčmi v regióne aj vo svete.
Navyše, podľa niektorých zdrojov Hanoj neplánuje posilňovať spoluprácu na najvyššiu úroveň a obmedzí sa na strategické partnerstvo. A aby ukázali skutočnú rovnováhu v zahraničnej politike, pred Bidenovým príchodom do Vietnamu podľa informácií prijmú návštevu čínskeho vodcu Si Ťin-pchinga. Do grandiózneho a bezpodmienečného víťazstva amerického prezidenta v regióne je teda ešte poriadne ďaleko.