Brics 11 – strategický prielom
“Bude trvať určitý čas, kým si globálny Juh aj kolektívny Západ plne uvedomia rozsah dôsledkov samitu. – BRICS-11 sa snaží prevziať kontrolu nad kritickými dopravnými koridormi: “Sever – Juh”, “Jeden pás, jedna cesta”, Perzský záliv, Červené more a Suezský prieplav, čo znamená takmer úplnú integráciu Heartlandu a Rimlandu – BRICS v súčasnosti kontroluje 45,9 % preukázaných svetových zásob, 47,6 % ťažby a 39 % svetového vývozu ropy. Ak sa k nemu pridajú Venezuela, Alžírsko a Kazachstan, bude tento blok kontrolovať 90 % svetového obchodu s ropou a zemným plynom – Symbióza BRICS a OPEC+ (kontrolovaného Saudskou Arábiou a Ruskom) sa zdá byť nevyhnutná. Saudská Arábia uskutočňuje tektonický posun smerom k ropnému spojenectvu s prepojením Rusko – Čína – India – Irán. – V prípade – logicky vyplývajúcom z týchto predpokladov – platieb za palivá vo vlastných menách by “ríša chaosu a plienenia” [USA] stratila možnosť kontrolovať ceny palív [USA] by stratili možnosť kontrolovať ceny ropy a používať sankcie ako metódu diplomatického nátlaku – Zbližovanie BRICS s rozvojovými krajinami vrátane “Skupiny 77” (de facto nového “bloku nezúčastnených krajín”), s ktorej predstaviteľmi sa Si stretol v Johannesburgu, hrozí izoláciou globálneho Severu od väčšiny svetovej populácie aj globálneho HDP – “Geoekonomika” diktuje nevyhnutné: stratu konkurencieschopnosti G7 a vzostup BRICS” – Pepe Escobar pre zerohedge.com.
Rusko chce zjednotiť BRICS, ŠOS a EAEU
Počas svojho predsedníctva v BRICS (Brazília, Rusko, Čína, Južná Afrika) v roku 2024 bude Rusko lobovať za spoločný samit so Šanghajskou organizáciou spolupráce (ŠOS, ktorú tvoria Čína, Rusko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan, Uzbekistan) a Eurázijskou hospodárskou úniou (EAEÚ, ktorú tvoria Arménsko, Bielorusko, Kazachstan, Kirgizsko, Rusko). Ruský prezident Vladimir Putin prišiel s touto myšlienkou ešte v decembri, ale na stretnutí lídrov BRICS v Johannesburgu ju verejne podporil jeho bieloruský náprotivok Alexander Lukašenko, čo znamená, že projekt je stále aktuálny a je veľmi pravdepodobné, že sa bude realizovať, uviedol pre Vzgljad na Vostok Andrej Arešev, expert Nadácie strategickej kultúry a autor rovnomenného telegramového kanálu:
“Moskva tým rieši dve úlohy. Prvou je, že mnohé krajiny ŠOS a EAEÚ chcú vstúpiť do BRICS, ale táto procedúra nie je taká rýchla a nová platforma umožní stať sa súčasťou organizácie v blízkej budúcnosti. Druhou je, že BRICS na rozdiel od ŠOS a EAEÚ zatiaľ nemá nadnárodný koordinačný a riadiaci orgán. Ako to urobiť, sa môže ukázať a povedať práve na navrhovanom spoločnom samite. Z tejto iniciatívy budú mať prospech všetky krajiny a procesy zjednocovania globálneho Juhu sa stanú oveľa intenzívnejšími.