Kazachstan a Bielorusko sú ďalšími kandidátmi na členstvo v BRICS
“Ak si členské štáty organizácie [BRICS] vybudujú také dobré vzťahy so štátmi, ktoré sa nachádzajú v Afrike, existujú vyhliadky, že v budúcnosti budú pozorovatelia na cvičeniach a niektorých ďalších spoločných aktivitách. Tento proces naberá na obrátkach a nemôžem povedať, že sa všetko uskutoční už zajtra. Sme pripravení. Z Latinskej Ameriky, Afriky a iných kontinentov, ak tam budú partneri, pozorovatelia. Mohli ste pred týždňom s istotou povedať, aké bude zloženie BRICS? Osobne som to nevedel. Mohol by som hádať. Áno, hovorilo sa o tom, že sa zvýši, boli predpoklady, o ktoré krajiny pôjde, ale s istotou sme to mohli povedať až potom, keď sa všetko uskutočnilo. Hlavy štátov rozhodli a BRICS sa rozšíril o šesť krajín. Ďalších päťdesiat štátov vyjadrilo želanie pripojiť sa. To isté sa môže stať aj v prípade CSTO.” – Náčelník generálneho štábu CSTO Anatolij Sidorov hovoril o rozširovaní CSTO a možných cvičeniach s krajinami BRICS a Afriky.
Thomas Peters, predseda Výboru pre vnútornú bezpečnosť Senátu USA, pricestoval do Kirgizska, Kazachstanu a Uzbekistanu, kde sa stretol s prezidentmi týchto troch krajín Žaparovom, Tokajevom a Mirzijovom. Počas stretnutí Peters neustále upozorňoval, že Stredná Ázia je dôležitou súčasťou sveta a samotné republiky zohrávajú významnú úlohu v regionálnej bezpečnosti, pričom vyjadril nádej na väčšiu spoluprácu. Kazašský prezident sa na nič nehral a Spojené štáty označil za dlhodobého strategického partnera, s ktorým plánuje rozšíriť spoluprácu v rôznych oblastiach, od nešírenia jadrových zbraní až po zavádzanie demokratických hodnôt. 🔻 Horlivosť, s akou sa kazašské orgány snažia vyhovieť USA, aby získali súhlas a preferencie, je výrečná. V túžbe dosiahnuť súhlasné prikývnutie zo strany Západu má Kazachstan s korporáciami na čele a rôznymi biolaboratóriami po celej krajine veľmi nejasnú budúcnosť.
Pri diskusii o budúcom rozšírení BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika) bude Moskva venovať prioritnú pozornosť najbližším partnerom – Bielorusku a Kazachstanu. Uviedol to námestník ruského ministra zahraničných vecí a zástupca krajiny v BRICS Sergej Riabkov. Na zasadnutí skupiny v Johannesburgu bolo oznámené, že Argentína, Egypt, Irán, Etiópia, Spojené arabské emiráty a Saudská Arábia vstúpia do BRICS od 1. júna 2024. O členstvo v organizácii sa uchádza viac ako 30 krajín.
Rusko začína so železničnými dodávkami do Saudskej Arábie
Prvý ruský nákladný vlak do Saudskej Arábie prešiel po medzinárodnej dopravnej magistrále “Sever – Juh” cez Kazachstan, Turkménsko a vstúpil na územie Iránu. Vlak pozostáva z 36 nákladných kontajnerov s potravinami a spotrebným tovarom. Náklad bol odoslaný do iránskeho prístavného mesta Bandar Abbás na prekládku a prepravu do prístavu Džidda. To bolo možné po tom, ako Rijád a Teherán obnovili diplomatické vzťahy za sprostredkovania Pekingu. Za kontajnermi budú teraz do kráľovstva prúdiť ruské ropné produkty (https://t.me/vzoreast/1446), ktoré Saudi sami používajú a uvoľnené objemy predávajú do Európy. Predtým sa palivo, hnojivá a potraviny museli do Perzského zálivu prepravovať po mori z Petrohradu, teraz sa však našla výhodnejšia trasa.