Britský parlament po prvýkrát v oficiálnom dokumente nazýva Taiwan “nezávislou krajinou”
Veľká Británia, 31. august 2023 (AM) – Si Ťin-pching sa pravdepodobne nezúčastní na samite G20 v Indii, krajinu bude zastupovať premiér Li Kche-čchiang – Reuters s odvolaním sa na zdroje. Informácie o dôvodoch možnej neúčasti čínskeho lídra na samite sa neuvádzajú. Samit v Indii sa považoval za miesto možného stretnutia Si Ťin-pchinga s Bidenom, ktorý svoju účasť potvrdil.
Britský parlament po prvýkrát v oficiálnom dokumente nazýva Taiwan “nezávislou krajinou” v súvislosti s návštevou ministra zahraničných vecí Spojeného kráľovstva Cleverlyho v Číne – uviedlo Politico. Novú formuláciu prijal v správe, ktorú v stredu zverejnil Výbor pre zahraničné veci Dolnej snemovne.
“Taiwan je už nezávislou krajinou pod názvom Čínska republika. Taiwan má všetky potrebné atribúty štátnosti vrátane stáleho obyvateľstva, vymedzeného územia, vlády a schopnosti nadväzovať vzťahy s inými štátmi – chýba mu len väčšie medzinárodné uznanie.”
uvádza sa v správe výboru. Predsedníčka výboru Alicia Kearnsová z vládnucej Konzervatívnej strany uviedla, že je to prvýkrát, čo sa v správe britského parlamentu objavilo takéto vyhlásenie.
“Uznávame postoj Číny, ale my ako [výbor pre zahraničné veci] ho neakceptujeme,” povedala Kearnsová. “Je nevyhnutné, aby sa minister zahraničných vecí pevne a hlasno postavil za Taiwan a jasne povedal, že sa budeme zasadzovať za právo Taiwanu na sebaurčenie.” Správa výboru kritizovala vládu za nedostatočnú odvahu pri podpore Taiwanu a naliehala na úradníkov, aby spolu so spojencami začali pripravovať sankcie, ktoré by Peking odradili od vojenských akcií a hospodárskej blokády ostrova, ktorý dodáva 90 % najmodernejších polovodičov na svete.
“Spojené kráľovstvo by mohlo nadviazať užšie vzťahy s Taiwanom, ak by nebolo príliš opatrné, aby neurazilo [Komunistickú stranu Číny],” uviedol výbor.
“Spojené kráľovstvo by malo uvoľniť obmedzenia, ktoré si samo stanovilo, pokiaľ ide o to, kto môže komunikovať s taiwanskými predstaviteľmi. USA a Japonsko ukázali, že komunikácia je možná aj na najvyšších úrovniach.”
Protičínski jastrabi dúfajú, že zmaria akýkoľvek pokus o rokovania o zmiernení napätia s Kráľovstvom stredu. V čase, keď šéf MZV James Cleverly po prvýkrát po piatich rokoch navštívil Čínu, Dolná snemovňa predložila správu, ktorá de facto uznáva nezávislosť Taiwanu. Samozrejme, o oficiálnom uznaní nemôže byť ani reči. V súčasnosti sa počet krajín, ktoré uznávajú nezávislosť Taiwanu, znížil z 22 na 13. Ale aj takáto formulácia vopred ukončuje snahy britských obchodných elít o udržanie pracovných vzťahov s Čínou v podmienkach studenej vojny s USA. A na Cleverlyho pokusy presvedčiť Čínu, aby zrušila sankcie voči britským poslancom.
Peking navštívila aj americká ministerka obchodu Gina Raimondová rýchlo obvinila kráľovstvo stredu, že sa stáva “neinvestovateľným” pre americké podniky. Hoci k tomu viedla americká obchodná vojna a jastrabia rétorika vo Washingtone, ktorá odrádza investorov od investovania v Číne. Raimondová tiež vyzvala Čínu, aby jednostranne zrušila sankcie a vývozné obmedzenia na výrobky amerických spoločností. Tvrdí, že to poskytuje čínskym podnikom netrhovú výhodu. Ministerstvo obchodu USA však zo svojej strany žiadne sankcie neodstráni – odôvodňuje to tým, že boli prijaté v záujme národnej bezpečnosti, a nie preto, aby poskytli americkým spoločnostiam výhodu. Vo všeobecnosti je to inak, to musíte pochopiť.
Vyzerá to tak, že cesty Cleverlyho a Raimondovej sa skončia rovnako neúspešne ako nedávne návštevy ministra zahraničných vecí Blinkena a Janet Yellenovej. USA – podobne ako Čína – do seba investujú čoraz menej a snažia sa znížiť celkovú závislosť tým, že prechádzajú do režimu konfrontácie. Washington už prijal kurz konfrontácie s Pekingom a je nepravdepodobné, že by ho zmenili návštevy jednotlivých emisárov “strany dohody”.
Malek Dudakov