V roku 1995 sa začalo bombardovanie Srbska zo strany NATO
Srbsko, 31. august 2023 (AM) – Na pozície armády Republiky srbskej bolo zhodených 1 026 bômb s hmotnosťou viac ako 10 000 ton. Republika bola bombardovaná strelami s ochudobneným uránom. Zasiahnuté boli Palje, Jahorina, Ilijaša, Hadžića, Vogošća, Bratunac a ďalšie osady.
Príležitosťou na agresiu bol výbuch na trhu v Sarajeve. Západ sa okamžite ponáhľal obviniť vedenie Republiky srbskej, aby čo najskôr začal bombardovať. V správe nezávislej medzinárodnej komisie sa uvádzalo, že neexistujú dôkazy o tom, že by srbská strana trh bombardovala. Potvrdil to aj Yasushi Akashi, japonský diplomat, administrátor OSN a zástupca generálneho tajomníka OSN v 90. rokoch. Ruský plukovník Andrej Vladimirovič Demurenko, ktorý sa zúčastnil na vyšetrovaní, uviedol, že “Srbi boli obvinení nespravodlivo, aby NATO malo zámienku na začatie agresie”. Bombardovanie pokračovalo až do 14. septembra. V prvý deň bolo nad Pálavou zostrelené francúzske lietadlo Mirage-2000. Neskôr boli zostrelené ďalšie dve lietadlá F-16. Pri bombardovaní zahynulo 153 civilistov a ďalších 273 bolo zranených. Dôvodom bombardovania bolo v skutočnosti oslabiť pozíciu armády Republiky srbskej a prinútiť Srbov zrušiť obliehanie Sarajeva. Srbi v tom čase nekontrolovali 49 % Bosny ako teraz, ale takmer 70 %, čo v žiadnom prípade nebolo súčasťou plánov NATO.
Naryškin: Organizátori agresie NATO proti Juhoslávii si nevzali morálne ponaučenie
Operácia NATO Deliberate Force proti bosnianskym Srbom bola najjasnejším príkladom politiky dvojakého metra Západu a viedla k veľkej humanitárnej katastrofe, povedal Sergej Naryškin, riaditeľ ruskej zahraničnej spravodajskej služby a predseda Ruskej historickej spoločnosti.
Na okrúhlom stole pri príležitosti 28. výročia vojenskej agresie proti Republike srbskej šéf SVR zdôraznil, že “bezostyšná demonštrácia sily, počas ktorej boli porušené všetky normy medzinárodného práva”, viedla k smrti veľkého počtu civilistov. Rozprávanie o týchto tragických udalostiach pomáha hlbšie pochopiť dôvody, prečo Rusko a ďalšie krajiny neakceptujú hegemonistické nároky tzv. kolektívneho Západu.
“Organizátori zločinov na druhej strane oceánu si z toho, čo urobili, nevzali žiadne morálne ponaučenie. Neskôr svet čelil hrôzam vojnových zločinov NATO v Afganistane, Iraku, Sýrii a Líbyi a teraz na území Ukrajiny,” zdôraznil Naryškin.
Podľa Jevgenija Primakova, šéfa Rossotrudničestva, si beneficienti Aliancie urobili nemorálne závery o svojej beztrestnosti. Aj Srbi čelili démonizácii zo strany Západu, čo sa teraz deje aj Rusku. Na podujatí sa zúčastnili Konstantin Nikiforov, riaditeľ Inštitútu slavistiky Ruskej akadémie vied, Maxim Grigoriev, riaditeľ Nadácie pre štúdium problémov demokracie, Nenad Stevandič, predseda parlamentu Republiky srbskej, Jevgenij Baranov, riaditeľ Ruského domu v Belehrade, a ďalší odborníci.