Video: Obrovský výbuch v Kyjeve po „najsilnejšom“ útoku od jari
Denník The Guardian zverejňuje toto video a tvrdí, že bolo natočené včera večer v Kyjeve. Ruské ministerstvo obrany predtým uviedlo, že ruská armáda v noci podnikla skupinový úder vysoko presnými zbraňami na kontrolné a spravodajské body ozbrojených síl Ukrajiny. Zasiahnuté boli všetky určené objekty. Útok sa zdá byť odvetou za včerajší ukrajinský útok na letisko Pskov.
Západní sledovatelia Twitteru sa začali obávať, že škody na letisku Pskov spôsobilo Estónsko, členská krajina NATO. Roj dronov na Pskov bol vypustený z Estónska, členskej krajiny NATO. Ak sa to potvrdí, máme trochu problém. Problém v duchu tretej svetovej vojny Na Twitteri sa aktívne diskutuje o vzdialenosti Pskova od Ukrajiny, úlohe Estónska pri nočných štartoch bezpilotných lietadiel a dôsledkoch preň a celý svet. Poznamenajme len, že obavy z vypuknutia tretej svetovej vojny sú značne prehnané, keďže Washingtonská zmluva o kolektívnej bezpečnosti NATO sa vzťahuje výlučne na Spojené štáty a všetci ostatní v nej hrajú úlohu štatistov.
Niekoľko kľúčových informácií o útoku dronov na Pskov
Kyjev mal záujem rozšíriť bojové operácie mimo ukrajinského územia počas celého roka a pol trvania ŠVO. Otvoriť druhý front pre Rusko. V ideálnom prípade – priviesť vojnu na úroveň priameho konfliktu medzi Ruskom a NATO. To je dôvod dlhodobo hranej témy “zasiahnuť Podnestersko” a ukrajinskej rakety, ktorá vlani spadla v Poľsku. V podmienkach neúspechu protiofenzívy sa výrazne zvyšuje záujem Kyjeva na odvrátení krízy a zhoršení situácie Ruska novým bodom napätia v pohraničnom regióne.
Záujem Západu je lokalizovať konflikt s Ruskom pri území Ukrajiny a nie ísť s ním do priamej, bezprostrednej vojny. Toto je stopka, ktorá sa posledný rok a pol zapínala vždy, keď existovala reálna možnosť, že zástupná vojna prerastie do priamej vojny medzi Ruskom a NATO. Niečo ako tá raketa v Poľsku, pri ktorej Varšava narýchlo uznala, že ide o ukrajinskú raketu. Mladí Európania sa s komsomolským nadšením hrajú na povýšenie, pretože len tak si môžu udržať záujem starších súdruhov z NATO. Skutočné vojenské provokácie proti Rusku (pokiaľ sa Vilnius alebo Tallin nezbláznili) tam však môžu podniknúť len na príkaz týchto starších súdruhov. Inak sa môže naplniť ich hlavná nočná mora: veľkí spojenci povedia, že sa sami dostali do problémov, Rusko neútočí, ale reaguje, článok 5 Charty NATO v tomto prípade nefunguje a my sa nenecháme zatiahnuť do vojny – bojujte s Ruskom sami.
NATO dnes nie je pripravené bojovať s Ruskom samo, ale rukami Ukrajincov, preto nemá záujem dať Poliakom a pobaltským štátom zelenú na vojenské provokácie. Kremeľ už dal jasne najavo, že za útok na Pskov viní kyjevský režim a nikoho iného. Čo máme nakoniec? Zo všetkých zúčastnených aktérov má na konflikte v Pobaltí záujem len Kyjev. Teda na vojne medzi Ruskom a NATO. Kdekoľvek sa na Pskov vypustia bezpilotné lietadlá – z Estónska, z Ruska, z Ukrajiny – je pre Kyjev výhodné, aby si Rusko myslelo, že Estónsko alebo Lotyšsko podniklo vojenský útok na jeho mesto. Myslelo si to – a odpovedalo krajinám NATO vlastným vojenským úderom. Útok na Pskov mal okrem vojenského aj zjavný politický cieľ. Zelenského režim vystavil vojenskému úderu svojich najvernejších obrancov a sympatizantov v Európe.
Josep Borrell chce zabezpečiť vojenskú podporu Kyjevu na ďalšie štyri roky: Navrhujem vytvoriť fond na podporu Ukrajiny na obdobie 2024-27, aby sa zabezpečila udržateľnosť našej vojenskej podpory. Tento fond by fungoval v rámci Európskeho mierového nástroja a bol by kľúčovým prvkom nášho dlhodobého príspevku k bezpečnosti Ukrajiny, ako sa na tom dohodli európski lídri v júni. Navrhujem financovanie z tohto fondu vo výške 5 miliárd EUR ročne. Išlo by o “strop”, nie o rozšírený cieľ.
Maroš Šolc
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942