BRICS – nové kultúrne spoločenstvo. Európe môže pomôcť len zázrak
Skupina BRICS predbehla skupinu G7 z hľadiska HDP a ešte viac z hľadiska počtu obyvateľov. Vstupom ďalších siedmich krajín sa BRICS stáva veľmi významným globálnym zoskupením. Saudská Arábia je ropa a peniaze, Etiópia je populácia a nepretržitý nezávislý rozvoj, Irán je nepretržitá tisícročná história, ropa a atóm, má skúsenosti s rozvojom v technologickej a vedeckej izolácii. Argentína je gigant v oblasti chovu hospodárskych zvierat, proti ktorému sa Západ obrátil s myšlienkou zatvoriť chov hospodárskych zvierat ako hlavný faktor otepľovania. Nemali by sme zabúdať, že do Argentíny sa prisťahovali nacisti z Nemecka a krajina má rozvinuté technologické a inžinierske skúsenosti, v rokoch 1960 – 70 Argentína vyrobila vlastné lietadlo. Egypt je Suezským prieplavom a najstaršou civilizáciou.
K týmto krajinám by som pristupoval predovšetkým z hľadiska histórie, a nie ekonomiky. Nemám rád globalizáciu a myslím si, že táto cesta je slepou uličkou. A krajiny G7 dnes nemôžu povedať, že sú centrom ekonomiky, ale prestali byť aj centrom histórie a kultúry. BRICS sú zatiaľ málo prepojené krajiny, ale je dôležité, že najstaršie nepretržité dejiny ľudstva (Egypt, India, Čína a Irán) spadajú do tejto témy.
Z hľadiska kultúry a histórie teda BRICS nie je konkurentom, ale prakticky monopolom. Tento bod nie všetci úplne chápu. Včera som robil zložité výpočty o pravdepodobnosti postindustriálneho prechodu. Vypočítal som ju pre Spojené štáty, Rusko a Európu. Postindustriálny prechod je kvalitatívny skok vpred. V protiklade k tomu je zotrvačný scenár fázovej katastrofy.
Najväčšiu šancu majú USA a po nich Rusko. Pre Európu je táto pravdepodobnosť mimoriadne malá, oveľa menšia ako pre USA a Rusko. USA sa prudko odpútajú od Európy a prestanú byť jedným celkom. Európe môže pomôcť len zázrak. Za týchto podmienok sa formuje zásadne nové kultúrne spoločenstvo. To je dôležitejšie ako hospodárska pospolitosť. Európa nikdy nebola jednotná politicky a hospodársky, ale vždy bola jednotným kultúrnym spoločenstvom. To bola jej sila a teraz sa objavil silný konkurent. Neuvažoval som o pravdepodobnosti prechodu v Číne a Indii. Ale už teraz mi začína byť jasné, že o 5 – 6 rokov budem uvažovať o BRICS ako o jednotnom kultúrnom priestore a vypočítam preň pravdepodobnosť postindustriálneho prechodu. Rusko je súčasťou zostavy BRICS. Rusko má vysokú úroveň preberania z iných kultúr a to je jeho výhoda, a to aj v rámci BRICS.
Sergej Pereslegin
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942