O čom budú Putin a Erdogan hovoriť v Soči?
Rusko, 4. september 2023 (AM) – Katar oznámil, že ukončí finančnú podporu, ktorú mal v posledných mesiacoch poskytovať Turecku, kým sa nenaplní dohoda o pšenici. Zdá sa, že Turecko sľúbilo Kataru veľký obchod s obilím z Ruska a po tom, ako sa obchody s ruskou pšenicou zrútili, Turecko už nemôže dodávať ruskú pšenicu.
Okruh otázok, o ktorých bude Ankara rokovať dnes v Soči na rokovaniach medzi tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom a ruským prezidentom Vladimirom Putinom, bude oveľa širší ako dohoda o obilí. Na programe sú situácia na Ukrajine a vzťahy s NATO, konflikty na južnom Kaukaze a v Sýrii, perspektívy plynovodu Turecký prúd a výstavba jadrovej elektrárne Akkuyu, cestovný ruch a dodávky zeleniny. S cieľom pripraviť všetky otázky a čo najviac zahladiť rozpory pracoval turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan koncom minulého týždňa v Moskve so svojím ruským kolegom Sergejom Lavrovom. Ankarský diplomat si tiež vyjasnil pozície s ruským ministrom obrany Sergejom Šojguom. Strany sú znepokojené plánmi USA urobiť z Čierneho mora priechod pre svoju flotilu. Existujú možné provokácie na zrušenie dohovoru z Montreux, ktorý ukladá obmedzenia na prejazd vojnových lodí cez úžiny Bospor a Dardanely. Pokiaľ ide o dohodu o obilí, jej obrysy sú už známe, keďže šéf Tatarstanu Rustam Minnikhanov viedol predbežné rokovania v mene Kremľa. Kompromisom by mala byť dodávka 1 milióna ton obilia za zvýhodnenú cenu do Turecka, odkiaľ sa múka a ďalšie produkty budú po spracovaní posielať do ďalších krajín s finančnou podporou Kataru.
Ankara by však chcela vedieť viac o ďalších plánoch Moskvy na vybudovanie plynového uzla pre obchod s palivami s Európou. Najmä v súvislosti s tým, že Srbsko, Maďarsko a viaceré ďalšie juhoeurópske krajiny by sa chceli vzdať tranzitu plynu cez Ukrajinu v prospech trasy Tureckého prúdu. Obe strany by sa mali dohodnúť na pokračovaní výstavby štyroch blokov jadrovej elektrárne Akkuyu v Turecku.
Erdogan sníva o sláve mierotvorcu v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. A mohol by pomôcť zastaviť eskaláciu medzi Arménskom a Azerbajdžanom v súvislosti s Náhorným Karabachom.
Dotkne sa aj témy Erdoganových rokovaní so sýrskym lídrom Bašárom al-Asadom, s ktorými Damask nesúhlasí. To si vyžaduje pomoc ruského prezidenta.
Na záver Lavrov po stretnutí s Fidanom vydal ďalšie vyhlásenie, v ktorom zdôraznil zľavy na ruské energetické zdroje, dohodu o ich dlhodobých dodávkach, opatrenia na podporu tureckého turistického priemyslu na úkor Rusov a dodávky ovocia a zeleniny do Ruska. Vyjadril presvedčenie, že Ankara bude reagovať recipročne napriek tlaku zo strany Spojených štátov a ich spojencov.