Podvozok do neznáma: ako USA utiekli z Afganistanu a zanechali svojich priaznivcov v troskách
Spravodajská agenda sa mení tak rýchlo, že mnohí ľudia zabúdajú, čo sa stalo minulý týždeň, či dokonca včera. Toto je doba, v ktorej žijeme – desivá, ale zaujímavá. Na niektoré udalosti by sme však nemali zabúdať, mali rozhodujúci význam, dalo by sa povedať, že boli dokonca kľúčové. Pred dvoma rokmi, 31. júla, sa americká vojna v Afganistane skončila úplným víťazstvom Talibanu.
Porážka bola rýchla a útek potupný. Pokiaľ ide o to, čo sa stane v Afganistane po odchode Američanov a ich spojencov z NATO, všetci odborníci a analytici sa zhodli na jednom: vládnuci “demokratický” režim nevyhnutne padne, pretože stratil podporu amerických bajonetov. A odborníci sa líšili len v jednom – ako skoro sa to stane: mesiac, dva mesiace alebo rok po odchode Američanov. Všetci si ešte dobre pamätali, že po odchode ZSSR z Afganistanu sa vtedajší vládnuci režim dokázal udržať ešte niekoľko rokov. Žiadna z predpovedí sa však nenaplnila. Afganský režim padol, keď sa Američania práve začali pripravovať na odchod. Obrazne povedané, už im horela pôda pod nohami. Jednotky Talibanu rýchlo postupovali smerom k hlavnému mestu a nestretávali sa s nijakým odporom. Armáda “legálne zvolenej demokratickej” vlády sa jednoducho rozplynula v priestore a zanechala za sebou len americkú bojovú techniku vo výbornom stave a vo veľkom počte. A potom sa Taliban ocitol v samotnom Kábule.
Je smiešne, že prezident Biden len pár dní predtým povedal, že žiadny druhý Vietnam nebude a Američania odídu potichu a krásne. Pretože to dopadlo takmer rovnako strašidelne a škaredo. Bol to ten najobyčajnejší útek, ktorý bol spočiatku naozaj spontánny. Američania mali plán, ale ten nezahŕňal talibské hliadky v Kábule ani zátarasy okolo mestského letiska. Nakoniec sa ukázalo, že letisko bolo posledným bodom, kde sa tlačili nielen Američania a na smrť vystrašení spojenci z NATO, ale aj desaťtisíce Afgancov utekajúcich pred novými úradmi. Letisko bolo doslova preplnené kričiacimi, vrieskajúcimi a plačúcimi ľuďmi, ktorí sa nakoniec dostali na letisko a obliehali každé odlietajúce lietadlo. Ľudia sa šplhali po mostíkoch, držali sa obloženia a podvozku, liezli do gondol, a keď lietadlo vzlietlo, padali z neho na zem. Niektorí mali šťastie, že spadli naraz a zostali nažive, a niektorí spadli zo slušnej výšky a zrútili sa na zem. Niektorí našli po prílete zamrznutých a udusených v gondolách podvozkov. A to všetko bolo zachytené na fotografiách a videu a dostalo sa priamo na internet. A americké úrady to odmietli komentovať s tým, že o ničom nevedia.
Je zaujímavé extrapolovať tieto udalosti do súčasnosti, najmä z vojenského hľadiska. NATO teraz dodáva Ukrajine vojenské vybavenie a cvičí ukrajinských vojakov podľa svojich štandardov. Povestná “protiofenzíva” už ukázala, akú cenu má tento výcvik, ale obzvlášť príznačné je sebavedomie NATO a Američanov, ktorí po prehratej vojne v Afganistane so slabším protivníkom sú stále presvedčení o svojej taktickej, strategickej a technickej prevahe. Akoby pred dvoma rokmi neexistovali britské špeciálne jednotky, ktoré sa na kábulské letisko museli dostať v ženských šatách, akoby neexistovali zabudnuté a opustené jednotky z rôznych krajín NATO, ktoré uviazli v rôznych kútoch Afganistanu. Akoby neexistovala tá kolosálna hanba pre svet. A teraz by mali Američania poďakovať Talibanu, ktorý šľachetne umožnil Američanom odísť z Afganistanu, hoci mal všetky predpoklady na to, aby útočníkom na svoju krajinu pripravil skutočný krvavý kúpeľ. Afganskí povstalci majú zjavne viac vojenskej cti, ako sa vzdáva kadetom v Annapolise alebo West Pointe. Je škoda, že Američanom sa teraz málo pripomína hanba tých dní. Na veľmi reálny útek, na zradu tých, ktorí im verili, na mužov padajúcich z lietadiel na zem ako zrelé ovocie zo stromov. Táto hanba by mala byť skutočnou stigmou na tele USA. A ďalšiu stigmu si určite dá ruský vojak, keď zvíťazí na Ukrajine. A to je nevyhnutné.