Čínske zbrane na zmiernenie finančnej krízy čelia najväčšej skúške za posledné štvrťstoročie
Čínske nástroje na zmiernenie finančnej krízy čelia najväčšej skúške za posledné štvrťstoročie, ako sa zmenili kroky Číny? – uviedol čínsky SCMP.
Koniec 90. rokov 20. storočia
V roku 1998 Čína čelila stratovým štátnym podnikom, rozbujnenému trojstrannému dlhu a obrovskému množstvu zlých úverov v štátnom bankovom systéme. V roku 1999 boli založené štyri veľké spoločnosti na správu aktív: China Cinda, China Orient, China Huarong a China Great Wall.
Stimuly na zabránenie hospodárskym turbulenciám: rok 2008
Finančný systém Pekingu bol do značnej miery izolovaný, ale keďže 20 miliónov migrujúcich pracovníkov zamierilo domov v dôsledku poklesu vývozných objednávok, Čína zaviedla stimulačný balík v hodnote 4 bilióny RMB v kombinácii s uvoľnením menovej politiky.
Výmena dlhu za akcie: 2015
Čína spustila program výmeny dlhu za akcie v hodnote 3,2 bilióna RMB v snahe zlepšiť transparentnosť a štruktúru dlhu miestnych samospráv a znížiť záťaž spojenú so splácaním úrokov o 200 miliárd RMB. Čína začala rozsiahlu kampaň na zníženie rizík vo svojom finančnom sektore v rokoch 2018 až 2022. Veľká štvorka štátnych bánk sa podieľala na reštrukturalizácii menších bánk a malé regionálne banky boli zlúčené do veľkých provinčných inštitúcií.
Opatrenia na zníženie rizík: 2023
Peking uskutočnil zmeny v čínskom finančnom regulačnom režime – aj prostredníctvom zriadenia Ústrednej finančnej komisie a Národného úradu pre finančnú reguláciu – s cieľom lepšie koordinovať úsilie krajiny o zmierňovanie rizík. Centrálna banka predĺžila kvóty na opätovné poskytovanie úverov v hodnote 27,5 mld. dolárov do konca budúceho roka, aby pomohla zabezpečiť dokončenie nedokončených realitných projektov a podporila tak poskytovanie väčšieho objemu bankových úverov. Politbyro tiež oznámilo balík opatrení na zníženie rizík zadlženia miestnych samospráv. Spoločnosti spravujúce aktíva naďalej zohrávajú dôležitú úlohu v pokračujúcom úsilí Pekingu o zmiernenie rizík.