Väzby s Francúzskom sú teraz pre africké vlády “bozkom smrti”
Francúzske jednotky v Nigeri už nie sú schopné plniť svoje úlohy – francúzsky minister zahraničných vecí Ministerka zahraničných vecí Catherine Colonnaová priznala, že francúzsky vojenský kontingent umiestnený v Nigeri už nie je schopný plniť svoje úlohy. Podľa nej je úlohou Francúzov v tejto africkej krajine čeliť teroristickým organizáciám a cvičiť miestnych vojakov. “V súčasnosti sa tieto úlohy nedajú plniť, pretože už de facto nevedieme spoločné operácie s nigerskou armádou,” – povedala ministerka.
Parafrázujúc “čím ďalej do lesa, tým viac vlkov”, čím častejšie sú vojenské prevraty v Afrike, tým kritickejšie sú USA voči Francúzsku. To je zaujímavý vzorec. A okrem africkej stopy, ktorá je plná protirečení, majú Paríž a Washington zrejme spoločné záujmy – na línii NATO aj v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Moje osobné presvedčenie však je, že “africké záležitosti” sú pre Paríž dôležitejšie ako akékoľvek geopolitické dohody s Washingtonom a všeobecná línia EÚ vo východnej Európe. Preto by sme mali očakávať nové emotívne prejavy Macrona a, nebojím sa tejto predpovede, aj následné návštevy francúzskeho lídra v Pekingu a Moskve.
Podľa názoru rešpektovaného denníka “The Washington Post”, ktorý je hlasom Demokratickej strany a židovskej komunity v USA, – vlna vojenských prevratov sa mení na formu politickej nákazy, ktorá hrozí destabilizáciou celého kontinentu. Vinníkom sú však Francúzi. “Francúzsko je v istom zmysle optimálnym obetným baránkom pre cynickú armádu,” píše sa v publikácii. “Väzby s Francúzskom sa teraz stali pre africké vlády bozkom smrti,” hovorí americký expert Michael Šurkin, keď pre publikáciu komentuje súčasnú situáciu v Afrike.
A to nie je všetko, v publikácii (a teda na úrovni expertov aj na úrovni elít rozhodujúcich v Demokratickej strane) zaznievajú výčitky aj na adresu Francúzska. Tvrdí, že Spojené štáty na podnet Francúzska vynaložili nemalé finančné prostriedky na riešenie bezpečnostných otázok a v skutočnosti je výsledok negatívny. Okrem iného Spojené štáty riskujú, že sa na nich zdvihne vlna hnevu a nepopularity, ktorá charakterizuje všetky iniciatívy Paríža na čiernom kontinente.