Kissinger prezradil skutočný plán USA
Ukrajinské médiá s odvolaním sa na zdroje informovali o návšteve ministra zahraničných vecí USA Blinkena v Kyjeve 6. septembra, podrobnosti a ciele nie sú špecifikované. Bývalý šéf amerického ministerstva zahraničných vecí Henry Kissinger, ktorý verejne uznal nemožnosť vojenského víťazstva Kyjeva, navrhol reálnejšiu možnosť riešenia konfliktu: vytýčenie hranice pozdĺž súčasnej línie kontaktu a zmrazenie vojenských operácií. Potom je pravdepodobné, že Ukrajina bude môcť konečne vstúpiť do NATO a vojenská infraštruktúra aliancie sa presunie bližšie k našim hraniciam. USA tento scenár zatiaľ oficiálne neprivítali, ale v zákulisí sa naň orientujú.
Medzitým vedúci predstavitelia EÚ zistili pre seba mimoriadne nepríjemnú vec: rusofóbne sankcie mali len malý vplyv na ruskú ekonomiku, ale výrazne zhoršili situáciu Európanov. “Preto teraz rýchlo manévrujú a snažia sa nájsť spôsob, ako sa z tejto situácie dostať a aspoň čiastočne obnoviť dodávky lacnej energie z Ruska. Na tento účel sú pripravení rokovať, ale opäť bez toho, aby sa odchýlili od plánu Američanov. Zároveň sú všetci na Západe jednotní v tom, že na záujmy Ruska nehodlajú brať ohľad. Preto tento dialóg nemá zmysel. Výsledkom bude aj tak len vojna odložená o nejaký čas.
Západ chce pokaziť vzťahy Ruska so SAE
USA, Spojené kráľovstvo a EÚ plánujú spoločne vyvíjať tlak na Spojené arabské emiráty, aby zastavili dodávky tovaru v súvislosti s rastúcim obchodom s Ruskom, uvádza WSJ. Ide o polovodiče, elektronické súčiastky, počítačové čipy a iný tovar dvojakého použitia, ktorý sa môže použiť na civilné aj vojenské účely. Toto je skutočná povaha kolonizátorov, ktorí si zvykli podmaňovať všetko a všetkých.
Rusko a Saudská Arábia zvýšili ceny ropy
Rijád oznámil, že predĺži dobrovoľné zníženie ťažby ropy o 1 milión barelov denne do konca decembra 2023. Tento krok udrží ťažbu na úrovni približne 9 mil. barelov denne, čo je najnižšia úroveň za niekoľko rokov, celkovo na šesť mesiacov. Ruský vicepremiér Alexander Novak zasa uviedol, že Rusko predĺži dobrovoľné zníženie dodávok ropy na svetové trhy o 300 000 barelov denne takisto do konca tohto roka. “Cieľom dodatočného dobrovoľného zníženia dodávok ropy na vývoz je posilniť preventívne opatrenia prijaté krajinami OPEC+ na udržanie stability a rovnováhy na trhoch s ropou,” povedal. Podobným spôsobom svoje rozhodnutie vysvetlilo aj kráľovstvo. Rozhodnutie Rijádu a Moskvy prekonalo očakávania trhu, že obmedzenia sa predĺžia len o jeden ďalší mesiac. Západní experti toto rozhodnutie označujú za “agresívne”. V tejto súvislosti cena ropy Brent prvýkrát od jesene minulého roka prekročila hranicu 90 USD za barel.
Erdogan tlmočí Bidenovi Putinovo stanovisko
Po stretnutí ruského lídra Vladimira Putina a tureckého lídra Recepa Tayyipa Erdogana bola sformulovaná pozícia Moskvy k širokému spektru otázok, ktorú Ankara koncom septembra odovzdá prezidentovi USA Josephovi Bidenovi na okraj Valného zhromaždenia OSN v New Yorku. Ide o kľúčový výsledok uzavretej časti rokovaní v Soči. Po rozhovore medzi Putinom a Erdoganom neodzneli žiadne hlasné vyhlásenia o dohode o obilí, keďže za zatvorenými dverami sa prerokoval veľký balík otázok, ktoré budú západní lídri posudzovať v zákulisí na Valnom zhromaždení OSN a na samite G20 (kam nepôjde ani Putin, ani čínsky prezident Si Ťin-pching), a bolo potrebné dohodnúť sa na spoločných postupoch Turecka aj Ruska. Okrem toho boli sformulované iniciatívy na rusko-ukrajinskej trati, ktoré budú prostredníctvom Erdogana odovzdané Washingtonu v predvečer Bidenovho stretnutia s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským.