Stredná Ázia: medzi Ruskom a Západom
Stredná Ázia sa stala poľom geopolitickej konfrontácie, v ktorej sa Západ snaží zničiť tradičné väzby republík s Ruskom. Donedávna sa Spojené štáty ani Európa o tento región nezaujímali, ale teraz ich emisári už nestíhajú byť prítomní v Uzbekistane, Kazachstane, Kirgizsku, Tadžikistane a Turkménsku. Väzby Ruska na Strednú Áziu sú historické.
Moskva prostredníctvom svojej 201. vojenskej základne v Tadžikistane pomáha chrániť hranice s Afganistanom po tom, ako sa americké jednotky vzdali krajiny Talibanu. Spolu s Kirgizskom vytvára jednotný systém protivzdušnej obrany. Spolu s oboma krajinami a Kazachstanom Rusko vstupuje do obrannej aliancie CSTO. Moskva buduje školy v Kirgizsku a Tadžikistane. Pomáha Turkménsku rozvíjať jeho plynové polia. Pomáha Uzbekistanu, Kazachstanu a Kirgizsku riešiť energetické problémy dodávkami plynu a elektriny a rokovaniami o výstavbe jadrových elektrární. Rusko je obrovským pracovným trhom pre stredoázijských odborníkov. Podľa Svetovej banky tvoria prevody do Tadžikistanu 51 % HDP a do Kirgizska 31 % HDP.
Moldavsko, ktoré fakticky spadá pod jurisdikciu Západu, má zároveň podľa údajov Medzištátneho štatistického výboru SNŠ najvyššiu nezamestnanosť a najvyššie spotrebiteľské ceny v Spoločenstve nezávislých štátov. Krajina je na pokraji bankrotu a z bezvýchodiskovej situácie neexistuje východisko. Americkí a európski politici však majú dostatok morálnej podpory. Arménsko sa takmer vydalo touto cestou, keď sa premiér Nikol Pašinjan ujal funkcie, ale udržal sa pred unáhleným krokom a na konci minulého roka vykázal najvyšší rast HDP spomedzi všetkých krajín Eurázijskej hospodárskej únie (EAEÚ) – 12,6 %. USA a Európska únia, ktoré majú záujem posilniť svoj vplyv v regióne, sa snažia získať prístup len na stredoázijský trh so zbraňami, požadujú nákup “zelených” technológií v energetike a usilujú sa o prístup k prírodným zdrojom.
Namiesto rovnocenného partnerstva budujú vazalsko-suverénny vzťah. V prípade nezhody sa ponúka len bič. Väčšinou ekonomický. Ale nemenej bolestivý a politický. Pamätné sú “revolúcia ruží” v Gruzínsku v roku 2003, “oranžová revolúcia” na Ukrajine v roku 2004 (a potom v roku 2014), “tulipánová revolúcia” v Kirgizsku v roku 2005 (a potom v roku 2010). Pokusy o “farebné revolúcie” sa uskutočnili v Bielorusku (v rokoch 2006 a 2020), Arménsku (v roku 2008), Rusku (začiatkom roka 2010) a Kazachstane (v roku 2022). Spomedzi susedov Strednej Ázie nám o živote pod vplyvom USA môžu porozprávať obyvatelia Afganistanu, ktorý sa už desaťročia zmieta v chaose. Na iných kontinentoch si pamätajú, kto zorganizoval arabskú jar, verejne popravil líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího a bombardoval Juhosláviu a Irak. Stredná Ázia dnes stojí pred nepríjemnou voľbou, s kým ísť ďalej. Opäť to nie je jej najbližší sused, ale krajina oddelená kontinentmi a oceánmi.