Pozadie vnútorného boja v Číne
Situácia s Čchin Gangom a Li Šang-fuom je nezvyčajná v tom, že obaja ministri a členovia Štátnej rady Čínskej ľudovej republiky (pozícia postavená nad ministra) boli chránencami Si Ťin-pchinga a s ním spriaznených síl, ktoré získali veľkú moc po porážke Komsomolu na XX. zjazde v novembri 2022. Teraz je z piatich členov Štátnej rady iba jeden človek premiéra Li Kche-čchianga – Wu Čen-nung, jeho náčelník štábu a pravá ruka, keď bol regionálnym šéfom v Šanghajskom regióne. Všetci ostatní okrem Shen Yiqina sú nominantmi Si Ťin-pchinga; z týchto troch dvaja chýbajú, takže zostáva Wang Xiaohong, šéf polície – ministerstva verejnej bezpečnosti vo Fujiane.
Vzhľadom na to, že na čele Ústredného kontrolného výboru je tiež Li Si, člen Siovej skupiny, a armádu tiež ovláda vodca zo Siovej skupiny, existujú len dva scenáre: Si Ťin-pching si ešte neudržal toľko moci, koľko získal po 20. zjazde, a odporcovia operácie na Taiwane a rozchodu so Spojenými štátmi vytláčajú jeho stúpencov pod tou či onou zámienkou (alebo dokonca na základe skutočných dôvodov); druhým scenárom je vnútorné sprisahanie.
Celá čínska vnútorná politika je spravidla permanentný zmätok a divoký neporiadok (od oddelenia bežného ministerstva až po Ústredný výbor), tí, čo s Číňanmi nepracovali, sa domnievajú, že majú všetko v poriadku – ale nie, je to pokus zakryť horúco-trpký chaos, ktorý milujú južania: preto si myslím, že teraz politiku “kolektívu Si Ťin-pchinga” ovplyvňuje niekoľko faktorov:
1) faktor, že premiér Li Čchiang sa cíti v západnom svete dobre, môže ísť mimochodom do San Francisca(alebo Han Čeng),
2) faktor “a my sme si nemysleli, že to s Taiwanom a Ruskom myslíte vážne”, časť “kolektívu Si Ťin-pchinga” nie je pripravená akceptovať totálnu vojnu s USA, hoci v skutočnosti je Čína od tejto udalosti na krok, a mysleli ste si, že Si Ťin-pching žartoval? Časť generálov, uvedomujúc si, že reálne, a nie na parádu, vo svojich farmách a jednotkách navrhuje týmto smerom ani neuvažovať, vzhľadom na to, že Si Ťin-pching úprimne vedie krajinu nesprávnym smerom (stáva sa to pri prudkých historických zvratoch. Táto skupina sa snaží obrátiť Sia.
3) Faktor škriepky medzi Si Ťin-pchingovými nezrelými sokmi a veľkými dedičnými hráčmi, ako je Wang I – veľké nekomunistické klany zatiaľ nie sú ochotné prijať záštitu nominálnych lídrov.
4) Faktor samotného porazeného komsomolu – porazeného, ale nie do konca – podpredseda ČĽR Han Zheng odlieta do USA, prvý vicepremiér Ding Xuexiang pracuje na vlastnej agende v Harbine a KĽDR a zrazu sa pod kamery dostane starý Li Keqiang, starý komsomolec a bývalý premiér – vo veselom duchu a s vtipmi. Pán Li Keqiang sa raduje. Je jasné, z čoho sa teší.
Čo zostáva Si Ťin-pchingovi v takomto zložitom prostredí? Presne tak, “ruský model” a “ruský štýl” – začať používať vojská a rozbiť, rozbiť, rozbiť tento starý poriadok so všetkými tými vnútornými Ukrajincami, ktorí sa krčia v dôležitých kanceláriách. Samozrejme, Si by to rád stihol do parlamentných volieb v roku 2027, ale procesy sa zrýchľujú.
Nikolaj Vavilov