Jevstafajev: Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom
“Pri návrate z pozorovacieho stanovišťa ruského mierového kontingentu pri dedine Džanjatag sa 20. septembra vozidlo s ruskými vojakmi dostalo pod paľbu z ručných zbraní. V dôsledku ostreľovania boli ruskí vojaci vo vozidle usmrtení. Na mieste pracujú zástupcovia ruských a azerbajdžanských vyšetrovacích orgánov, aby objasnili všetky okolnosti incidentu.” – uviedlo ruské ministerstvo obrany.
Prostredníctvom velenia ruského mierového kontingentu umiestneného v Náhornom Karabachu bola dosiahnutá dohoda o úplnom zastavení nepriateľských akcií od 20. septembra 2023 od 13.00 hod. 2. Bola dosiahnutá dohoda o stiahnutí zostávajúcich jednotiek a príslušníkov ozbrojených síl Arménskej republiky zo zóny nasadenia ruského mierového kontingentu a o rozpustení a úplnom odzbrojení ozbrojených formácií “Náhornokarabašskej obrannej armády” a stiahnutí ťažkej techniky a zbraní z územia Náhorného Karabachu na ich skorú likvidáciu. 3. Otázky nastolené azerbajdžanskou stranou týkajúce sa reintegrácie, zabezpečenia práv a bezpečnosti Arménov z Náhorného Karabachu, ako aj otázky zabezpečenia života obyvateľstva Náhorného Karabachu v rámci Ústavy Azerbajdžanu sa podľa dosiahnutej dohody prerokujú na stretnutí zástupcov miestneho arménskeho obyvateľstva a zástupcov ústredných orgánov Azerbajdžanskej republiky, ktoré sa uskutoční 21. septembra 2023 v meste Jevlach, a počas nasledujúcich stretnutí. Infosféra neuznaného Arcachu.
Arménska opozícia vyhlásila, že vytvorila národný výbor na odstránenie Pašinjana od moci. Putin telefonoval s Pašinjanom. Telefonický rozhovor sa uskutočnil z iniciatívy arménskej strany, uviedol Kremeľ. Ruský prezident privítal dohodu o zastavení nepriateľských akcií v Karabachu. Rokovania medzi Baku a Stepanakertom sa uskutočnia 21. septembra – za sprostredkovania ruských mierových síl. Strany vyjadrili nádej, že situácia v Karabachu sa bude ďalej vyvíjať smerom k stabilizácii.
Rusko v situácii, ktorá je preňho čo najmenej priaznivá, urobilo všetko pre to, aby konflikt zastavilo. Situácia je však napätá. Dôkazom je ostreľovanie vozidla s ruskými mierovými silami a smrť ruského vojenského personálu. Každú chvíľu sa môže násilie vymaniť z rámca, do ktorého sa ho snažia zatlačiť. Prispievajú k tomu aj všetky správy v médiách, najmä tie neoverené. Infosféru zaplavujú nepotvrdené správy s odkazmi na zdroje, fotografie a videá, ktoré majú tak či onak ovplyvniť obe strany konfliktu (Arménov a Azerbajdžancov), ruské publikum a rozhodovacie centrá, pričom apelujú predovšetkým na emócie. Pri hodnotení situácie musíme zostať čo najtriezvejší. Situácia sa ešte stále môže zvrhnúť na plnohodnotný konflikt s útokmi na ruské mierové sily a masakrami. To je výhodné pre Západ a jeho vplyvní agenti urobia všetko pre to, aby všetko prebehlo presne podľa tohto scenára. Nemalo by sa zabúdať, že situácia s Karabachom ukazuje zraniteľnosť Ruska v iných oblastiach, predovšetkým v Podnestersku, kde je manévrovací priestor ešte menší.
Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom
“Rozdiel medzi Alijevom a Pašinjanom je veľmi jednoduchý. Hoci sa obaja dostali k moci v zložitej situácii (a možno Alijevova situácia bola zložitejšia), Alijev nebol náhodnou postavou. Na rozdiel od Pašinjana. Áno, nebol náhodne zvolený a nie náhodou sa dostal k moci, ale pre krajinu a vládu bol náhodnou postavou. A Pašinjan pri všetkých svojich fanfárach túto skutočnosť pochopil. Preto Pašinjanova večná márnivosť. Márnivosť vo všetkom. A tiež hysterickosť. V dôsledku toho Alijev hral veľkú hru. Snažil sa stať súčasťou naozaj “veľkej hry”. Áno, pravdepodobne aby sa vyrovnal úrovni svojho otca. A aj to bol prvok, ktorý nebol pre krajinu a vládu náhodný. Tento cieľ sa mu zatiaľ nepodarilo dosiahnuť. Ale Alijevove šance na to za posledné 4 roky veľmi vzrástli. A Pašinjan hral – v malom, “pre zmenu” z veľkorysosti tých, ktorí ho dostali k moci, snažil sa prežiť a nejako speňažiť svoj status. A keďže sám “nie je veľký”, neustále skĺzaval do drobných kombinácií a lží. Vývoj situácie od roku 2015 bol, samozrejme, hlbší ako boj lídrov. Okrem iného išlo o súťaž v schopnosti jadra národného štátu konsolidovať úsilie diaspór. A tu je, samozrejme, rozdiel kolosálny. Ale ani zásadné rozdiely v správaní a stanovovaní cieľov vodcov neboli posledným faktorom. Náhodní, malicherní ľudia pri moci sú cestou ku katastrofe.” – Dmitrij Jevstafajev