Video: Šojgu v Iráne
Toto je Šojguova prvá cesta do Iránu za posledných 8 rokov. Ruská delegácia strávi v Iráne takmer týždeň. Po stretnutí s náčelníkom iránskeho generálneho štábu Mohammadom Bagherim (19. septembra) bola oznámená práca na dlhodobej dohode o vojenskej spolupráci. Okrem iných tém sa diskutuje o Sýrii a Náhornom Karabachu.
Na stretnutí s ministrom obrany Mohammadom Rezom Aštíáním (20. septembra) obe krajiny konštatovali neúspech západnej sankčnej politiky, ocenili význam spolupráce a výslovne diskutovali o opozícii USA.
“Mnohé krajiny konečne začali uvažovať o vytvorení multipolárneho sveta, <… > a začali uvažovať nezávisle. Chcel by som poznamenať, že medzi nimi sú aj európske krajiny.” Vyhlásil Aštíání.
Šojgu navštívil výstavu iránskych vzdušných síl (20. septembra), oboznámil sa s bezpilotnými lietadlami, protivzdušnou obranou a raketami, najmä s najnovšou raketou “358” (americký názov), ktorá má spoločné znaky rakety aj dronu. V západných médiách bola “358” hodnotená ako “nezvyčajná zbraň protivzdušnej obrany”, ktorú možno odpáliť z korby nákladného auta, alebo rovno z civilného nákladného auta. Okrem toho je táto bezpilotná strela lacná a rýchlo vyrobiteľná.
Iránsky prezident Ibrahim Raisi 19. septembra na stretnutí s médiami počas Valného zhromaždenia OSN poprel, že by Teherán posielal do Moskvy bezpilotné lietadlá, hoci západní analytici sa domnievajú, že tok bezpilotných lietadiel z Iránu do Moskvy sa nielen neznížil, ale naopak znásobil. Okrem toho USA obviňujú Irán nielen z poskytovania zbraní, ale aj z výstavby výrobného závodu na ruskom území. V každom prípade Irán aj Rusko tentoraz označili rokovania a prácu ruskej delegácie za mimoriadne plodné. A to nemôže nepotešiť. Uvidíme, nakoľko výsledky “potešia” druhú stranu.