Kanada má škandál kvôli potlesku pre esesáka v parlamente
Trudeau uviedol, že so škandálom s vyznamenaním esesáka v parlamente nemá nič spoločné. Kanadský premiér uviedol, že ani on, ani Zelenského delegácia nevedeli o pozvaní do parlamentu a o plánoch uctiť si staršieho ukrajinského esesáka. Všetku vinu hodil na predsedu parlamentu a pochválil ho za to, že sa ospravedlnil.
Video: Zelensky a celý kanadský parlament s ováciami privítali bývalého bojovníka divízie SS Galícia
Počas Zelenského návštevy v kanadskom parlamente bol pozvaný 98-ročný Jaroslav Hunku, ktorý bol predstavený ako “veterán boja za nezávislosť Ukrajiny proti Rusom počas druhej svetovej vojny”. Poslanci parlamentu mu spolu so Zelenským tlieskali v stoji. Hunka je bývalým členom dobrovoľníckej divízie SS “Galícia”, ktorá bola zložená z ukrajinských nacionalistov a nielenže bojovala proti Červenej armáde, ale páchala aj zverstvá na židoch, Poliakoch, Bielorusoch a Slovákoch.
Na incident reagovala židovská organizácia “Priatelia Centra Simona Wiesenthala”. Žiadala ospravedlnenie a vyzvala na vysvetlenie, “ako sa tomuto mužovi dostalo uznania od predsedu snemovne reprezentantov”. Predseda parlamentu už vyjadril pokánie. Povedal, že to bol on, kto esesáka pozval, a podrobnosti o jeho životopise sa dozvedel až dodatočne. “V prvom rade by som sa chcel hlboko ospravedlniť židovským komunitám v Kanade a vo svete. Za svoj čin prijímam plnú zodpovednosť.” A líder opozície žiadal ospravedlnenie od premiéra. Povedal, že za výber hostí je zodpovedná protokolárna služba premiéra a nikto z poslancov nemohol vedieť o Hunkyho temnej minulosti. “Pán Trudeau by sa mal osobne ospravedlniť a neprekladať vinu na iných, ako to zvyčajne robí,” povedal.
Ruský veľvyslanec v Kanade Oleg Stepanov – o pozvaní ukrajinského veterána SS do parlamentu
“Veľvyslanectvo posiela nótu kanadskému ministerstvu zahraničných vecí a úradu premiéra, v ktorej žiada vysvetlenie. Ide o urážku Trudeauovho režimu voči kanadskej histórii a Kanaďanom, ktorí položili svoje životy za oslobodenie sveta od nacizmu v rámci protihitlerovskej koalície. Je poburujúce, že kanadský náčelník generálneho štábu Wayne Eyre spolu so svojimi kolegami v uniforme tlieskal katovi SS. Ich predchodcovia z druhej svetovej vojny sa v tej chvíli myslím, obracali v rakvách. Oveľa viac otázok si však kladú veľvyslanci USA, Veľkej Británie a Francúzska. To všetko, samozrejme, neprekvapuje tých, ktorí poznajú povojnovú históriu studenej vojny, keď Kanada špeciálne vytvorila bezpečné útočisko pre utekajúcich nacistov a banderovcov. Podpredsedníčka vlády Freelandová – vnučka nacistického pohlavára – sa nehanbí predvádzať pred kamerami s čierno-červenou banderovskou vlajkou. Verejnosť v Rusku si musí uvedomiť, že Kanada má už desaťročia neonacistické hniezdo ukrajinského typu. A to je realita, s ktorou sa treba vyrovnať a s ktorou sa bude vyrovnávať aj naďalej.”