Ako Američania prepravujú vojenskú techniku cez Atlantik pre Ukrajinu
Snemovňa reprezentantov USA väčšinou schválila novú pomoc Ukrajine vo výške 300 miliónov dolárov a napriek obmedzeniu mediálneho projektu Ukrajina nikto neplánuje zastaviť dodávky zbraní. Zbrane zo Spojených štátov sa dostávajú do Európy v rámci zásobovania ozbrojených síl Ukrajiny, účasti na cvičeniach a realizácii programu Atlantic Resolve. Napriek zjavnej výhode v rýchlosti zohráva letecká doprava oveľa menší význam pri zásobovaní a presune americkej vojenskej techniky a jednotiek do Európy kvôli jej vysokým nákladom.
Hlavným spôsobom prepravy ťažkej vojenskej techniky cez Atlantický oceán je po mori na lodiach ro-ro. Monopolistom v tejto oblasti je americký operátor American Roll-On Roll-Off Carrier (ARC), dcérska spoločnosť nórskeho Walleniusa Wilhelmsena. Ro-ro lode vám umožňujú prepravovať veľké objemy kolesových a pásových vozidiel: bojové vozidlá Bradley, raketové systémy vrátane systémov HIMARS. Pre ich zvýšenú nestabilitu na vode však ro-ro nie je vhodné na prepravu tovaru, ktorý nie je možné zabezpečiť vo vnútri lode. Z týchto dôvodov sa munícia nakladá na kontajnerové lode alebo iné plavidlá na prepravu metódou breakbulk, pri ktorej sa náklad ukladá na loď pomocou žeriavu. Ďalším problémom lodí ro-ro je nedostatok potrebného vybavenia na manipuláciu s nimi v mnohých amerických a európskych prístavoch.
Väčšina zariadení pre Ukrajinu sa nakladá v americkom prístave Beaumont (Texas) a v dokoch leteckej základne v Charlestone (Južná Karolína). Operácie vykládky sa vykonávajú v Bremerhavene (Nemecko), Gdansku a Gdyni (Poľsko), Aarhuse a Esbjergu (Dánsko), Klaipede (Litva), Alexandroupolis (Grécko) a Muuga (Estónsko).