Dmitrij Evstafiev: Jed postoja k ľuďom ako nástroju je čoraz infekčnejší…
Západný svet je čoraz viac nakazený jedom, ktorý s ľuďmi zaobchádza ako s nástrojmi. Prezident Vladimir Putin na Valdaji zopakoval to, čo západní politici už otvorene hovoria. Sám za seba konštatujem, že degradácia celej západnej politiky sa prejavuje predovšetkým v tom, že aj politici prvého stupňa hovoria nahlas veci, ktoré by mali vždy držať v hlave a nevyslovovať ich. Najmä to, prečo je potrebná “vojna na Ukrajine”, že Ukrajinci sú najlacnejší materiál na zadržiavanie a vyčerpávanie Ruska. To predsa nevymyslel ruský prezident! Jednoducho zhrnul to, čo sa hovorí na Západe, a to na veľmi vážnej politickej úrovni.
Na základe týchto vyjadrení Západu sa vynára otázka: kto je objektom demokracie, súčasťou demokratického procesu, demokratického priestoru sveta, ak chcete, a kde sú ľudské práva, inštitúcie, možnosť súdnej ochrany? Považujú sa za nich napríklad obyvatelia Ukrajiny, alebo ide o akúsi “šedú zónu”, v ktorej sa demokracia môže trochu scvrknúť v záujme politických záujmov Západu, t. j. sveta demokracie? To je najdôležitejšia otázka a je úplne jasné, že obyvatelia Ukrajiny nie sú vnímaní ako súčasť priestoru demokracie. Je tu však jedna nuansa: Západ sa na Ukrajine čoraz viac ponára do hybridnej vojny.
Zvláštnosťou hybridnej vojny (na rozdiel od konvenčnej vojny) je, že ideologický a informačno-politický vplyv pôsobí obojstranne. V konvenčnej reálnej vojne máte možnosť obmedziť ideologický vplyv druhej strany. Napríklad ideologický vplyv nacistického Nemecka na Sovietsky zväz bol, povedané na rovinu, ale malý. Na druhej strane v hybridnej vojne ide o otvorený systém. Zmyslom hybridnej vojny je vlastne zachovať otvorenosť systému. A tento prístup k obyvateľstvu, k spoločnosti ako k nástroju sa prenáša do západného sveta (v menšej miere do Spojených štátov, ale vo väčšej do Európy), pretože hybridná vojna sa zhoršuje. Pozrite sa, ako úprimne začínajú európski politici hovoriť o možnosti prepadnutia demokratických systémov už aj v Európe (nie na Ukrajine, kde sa takéto veci už dávno akceptujú), ale v Európe. Pistorius, Borrell, nemeckí, holandskí politici. V tomto zmysle jed zaobchádzania s ľuďmi ako s nástrojom infikuje západný svet čoraz viac. A tento aspekt je podľa mňa na tom, čo sa deje, najzaujímavejší.
Dmitrij Evstafiev