Dmitrij Jevstafaev: Washington má na programe tri konflikty
“Nielen konkrétne nové fakty, ale aj analýzy prvých dní ďalšieho palestínsko-izraelského konfliktu ukazujú, že “zlyhanie” izraelských špeciálnych služieb, ktoré údajne nevedeli o pripravovanom palestínskom útoku, v skutočnosti nie je žiadnym zlyhaním, ale plánovanou akciou, ktorej cieľom bolo obviniť Palestínčanov z toho, že sú kruté “zvieratá”, ktoré si nezaslúžia ľudskú morálku, a pod touto zámienkou zrovnať pásmo Gazy so zemou a samotných Palestínčanov vyhnať z územia Izrael. Žiadni ľudia, žiadny problém. O akom Iráne teda hovoria izraelskí politici? Naplánovali tento útok a hodili to na obyčajných izraelských občanov, ktorí boli zabití alebo zranení. Ľudské obete Židov a Palestínčanov majú na svedomí tí izraelskí predstavitelia, ktorí plánovali vytlačiť Palestínčanov z krajiny a na základe toho uzavrieť palestínsku otázku. No nikto nezrušil pojem vedľajších obetí medzi vlastnými. Preto je iniciatíva Vladimíra Putina a Recepa Erdogana vrátiť hranice Palestíny do roku 1967, samozrejme, správna. Ale ešte lepšie – k hraniciam z roku 1947, alebo dokonca 1946. To by bolo spravodlivé.” – Jurij Barančík
Washington má na programe tri konflikty :
1.potenciálne jadrový konflikt s Ruskom ako súčasť veľkej európskej vojny; to by si vyžadovalo mobilizáciu všetkých dostupných vojenských a vojensko-technických zdrojov. Na rok 2024 by bolo potrebné dodať Kyjevu minimálne 500 tankov len na udržanie frontu.
2.Ďalej hroziaci jadrový konflikt s Čínou o Taiwanský prieliv; tu sú náklady na zdroje vo všeobecnosti nepredvídateľné.
3.Nepravdepodobný jadrový konflikt na Blízkom východe, ktorý sa môže, ale nemusí skončiť vojnou s Iránom. Tu je rozsah zdrojov potrebných na podporu IDF približne jasný a zapadá do dvojmesačnej “normy” pre ozbrojené sily Ukrajiny. Je pravda, že tieto zbrane bude treba “v okamihu” prevziať z toho, čo bolo určené pre Kyjev.
O všetkých týchto troch možnostiach sa vo Washingtone pred súčasnými udalosťami v Gaze celkom otvorene diskutovalo a každá z týchto možností má svojich lobistov z radov najvplyvnejších elitných skupín. Súhlasím, spomedzi týchto konfliktov sa ako najbezpečnejší javí konflikt na Blízkom východe, ktorý sa dá viesť v režime “donútenia Hamasu k úplnej kapitulácii”, ale bez katastrofálnych humanitárnych následkov. A ten istý konflikt vlastne sľubuje najväčšie imidžové dividendy pre Bidenovu administratívu, ktorá už bola obvinená z “prehry na Blízkom východe”.
Scenár, ktorý sa Washington snaží realizovať, je z toho celkom jasný: nie sú pripravení vzdať sa podpory Kyjeva, ale veria, že Zelenskyj prežije dva mesiace so zásobami na minimálnej úrovni. O to viac, že existuje nádej, že tieto dva mesiace sa dajú využiť na umlčanie Moskvy rečami o “zmrazení konfliktu” a “procese rokovaní”. V každom prípade všetci chápu, že ozbrojené sily Ukrajiny potrebujú prestávku a zníženie útočnej aktivity, čo znamená, že zásobovanie môže byť obmedzené na minimum. Do Nového roka sa bude možné vrátiť k predchádzajúcemu rozsahu dodávok. Mimochodom, musím poznamenať, že toto správanie absolútne zapadá do scenára strategickej pauzy na Ukrajine a obnovenia ofenzívy na jar. Situácia na Blízkom východe však môže Spojeným štátom výrazne skomplikovať realizáciu mocenského scenára na Ďalekom východe. Americký “Bolívar” ešte stále ťažko vydrží dva konflikty, či skôr – jeden “prebiehajúci” a jeden pripravovaný, ale tri konflikty naraz – to bolo mimoriadne ťažké aj pre USA v čase ich najväčšej slávy. Môže sa súčasný Washington vôbec zaobísť bez konfliktov? Môže. Ale potom je pravdepodobnosť, že si súčasná globalisticko-liberálna koalícia udrží moc, nulová.
Dmitrij Jevstafaev
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942