Eskalácia arabsko-izraelského konfliktu ako poučenie pre svet
Dňa 11. októbra sa vo Valdajskom klube uskutočnila diskusia o eskalácii arabsko-izraelského konfliktu. Moderátorom bol Oleg Barabanov, programový riaditeľ klubu, ktorý poznamenal, že eskalácia konfliktu bola pre všetkých vrátane odbornej komunity nečakaná. Na tomto pozadí opäť nadobudla aktuálnosť téma civilizačného konfliktu, ktorý sa nedá vyriešiť žiadnym politickým úsilím a ktorý sa bude pravdepodobne prejavovať aj naďalej.
Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Ruskej federácie v Štáte Izrael Anatolij Viktorov poukázal na to, že to, čo sa deje, napriek všetkej svojej nečakanosti vyzerá v istom zmysle ako prirodzený dôsledok deštruktívnej, krátkozrakej a egoistickej politiky západných krajín. Namiesto hľadania kompromisov prijateľných pre obe strany sa v skutočnosti pokúsili monopolizovať riešenie tým, že zablokovali činnosť mechanizmov a iniciatív zameraných na prelomenie začarovaného kruhu násilia.
“Sme hlboko znepokojení vývojom situácie a vyhlasujeme, že akákoľvek forma násilia voči civilnému obyvateľstvu je neprijateľná,” zdôraznil veľvyslanec a vyzval na plnohodnotné rokovania s cieľom vyriešiť palestínsku otázku na základe vzorca dvoch štátov.
Zak Battat, spolupracovník Výskumného centra pre Blízky východ a Strednú Áziu, predstavil pohľad z Izraela. Naznačil, že toto kolo násilia bude dlhé, pretože z pohľadu Izraela bola prekročená “červená čiara”. Politici aj široká verejnosť v Izraeli teraz chcú skoncovať s Hamasom za každú cenu: krajina sa v politickom spektre posunula výrazne doprava. Verejná mienka vníma to, čo sa deje, ako vojnu, čo znamená, že existuje vážna hrozba eskalácie. V súvislosti s hrozbou rozšírenia konfliktu mimo regiónu poznamenal, že hoci v minulosti takáto eskalácia nepresiahla hranice regiónu, keď ide o etnické a náboženské otázky, vždy existuje nebezpečenstvo eskalácie konfrontácie, najmä ak sa do nej zapojí viac aktérov.
Amal Abu Zeid, poradca libanonského prezidenta a poslanec libanonského parlamentu za Slobodné vlastenecké hnutie (2016 – 2018), uviedol, že nedávny vývoj ukázal krehkosť bezpečnostnej situácie a vyzval na uzavretie nových dohôd, ktoré by zohľadňovali záujmy všetkých zúčastnených strán vrátane hospodárskych faktorov. Zdôraznil, že to, čo sa deje, je vážnym politickým problémom aj pre Palestínčanov na Západnom brehu Jordánu a Palestínsku samosprávu. V diskusii o situácii v pásme Gazy Abu Zeid označil otvorenie bezpečných koridorov pre obyvateľov pásma Gazy vrátane koridorov smerom na Sinaj za “existenčnú otázku” pre Izrael aj Hamas. Pripomenul tiež početné rezolúcie OSN o Palestíne, ktoré sa nerealizovali, a dodal, že arabský svet sa na ne už nemôže spoliehať.
Daniel Levy, predseda projektu USA/Blízky východ (USMEP), analyzoval pôvod súčasnej situácie. Jednu z príčin krízy vidí v zastavení diplomatického procesu v súvislosti s názorom, že izraelskopalestínsky konflikt sa skončil porážkou Palestínčanov. V dôsledku toho sa ich jedinou zostávajúcou možnosťou stalo násilie. Na druhej strane bol zo strany Izraela badateľný ústupok, čo viedlo k viacerým premárneným príležitostiam a podceneniu palestínskych vojenských schopností. Okrem toho si lídri Hamasu pravdepodobne všimli politickú polarizáciu v Izraeli a cítili, že je momentálne neudržateľná. Levy sa domnieva, že keď sa usadí prach, Izrael bude musieť nájsť spôsob, ako viesť dialóg s Palestínčanmi novým spôsobom a vytvoriť pre nich nejaký motivačný systém. Bude si to vyžadovať aj politickobnovu Palestíny a úplnú modernizáciu architektúry mierového procesu.
Andrej Baklanov, zástupca predsedu Združenia ruských diplomatov a vedúci sekcie pre štúdium Blízkeho východu a severnej Afriky na Vysokej škole ekonomickej Národnej výskumnej univerzity, označil súčasnú eskaláciu za plne očakávaný výsledok zdanlivého vonkajšieho pokoja pri úplne nevyriešenej palestínskej otázke a pasivite medzinárodného spoločenstva.
“Je to veľká lekcia pre odborníkov aj medzinárodné spoločenstvo,” dodal. Ďalším významným faktorom je podľa Baklanova zakorenenie najradikálnejších prvkov na oboch stranách vo vnútropolitickom boji. A tieto elementy sa navzájom zvláštnym spôsobom podporujú, pričom ako zámienku pre svoj radikalizmus uvádzajú slová a činy druhej strany. Takýto prístup nevyhnutne vedie k výbuchu, je presvedčený diplomat.
“Krízový vývoj neprekonáme, ak sa nepokúsime obnoviť niektoré mechanizmy medzinárodnej pomoci,” uzavrel Baklanov.
Vitalij Naumkin, akademik Ruskej akadémie vied a vedecký riaditeľ Ústavu orientalistiky Ruskej akadémie vied, poukázal na škodlivú úlohu pokusov USA monopolizovať mierový proces a vytlačiť z neho Rusko. Zdôraznil, že v palestínskom hnutí sú oveľa radikálnejšie organizácie ako Hamas a že ak sa Izraelu podarí zničiť Hamas, budú to práve ony, kto “prevezme zástavu”. Tento stav bude pokračovať, pretože Palestínčania sa cítia byť zbavení svojich najzákladnejších národných práv. Podľa Naumkina spočíva prešľap súčasných izraelských lídrov v tom, že odmietajú hľadať vzájomné porozumenie s umiernenými Palestínčanmi. charakterizujúc ruskú politiku, vedec poznamenal, že “rovnako vzdialené – alebo rovnako blízke – vzťahy” Ruska s oboma stranami pôsobia v prospech krajiny a osídlenia.
Karol Jerguš
*Google aj FB obmedzuje publikovanie našich materiálov, NBÚ 4 mesiace blokoval našu stránku, Youtube nám vymazal náš kanál, pre viac príspevkov teda odporúčame nás sledovať aj na Telegrame.
Podporte našu prácu: SK72 8360 5207 0042 0698 6942