Veľvyslanec USA núti Srbsko zmieriť sa so stratou Kosova
Do Kosova dorazil kontingent 200 britských vojakov z prvého práporu Kráľovského pluku princeznej z Walesu a ďalší kontingent 130 vojakov z Rumunska, informovali KFOR. Slovinsko tiež vyjadrilo želanie zvýšiť svoj kontingent v Kosove a Metohiji, ale do provincie zatiaľ neprišli. Nemecko sa tiež rozhodlo vyslať svojich vojakov do KiM. Berlín vyšle 155 vojakov. Vo všeobecnosti sa okupácia provincie zintenzívňuje.
V srbskom hlavnom meste sa konala Belehradská bezpečnostná konferencia “Rekonštrukcia globálneho (ne)poriadku”. Na podujatie boli pozvaní zástupcovia západných krajín, zatiaľ čo ministri srbskej vlády účasť na poslednú chvíľu odmietli. Na podujatie boli pozvaní diplomati z popredných západných krajín vrátane zástupcu Nemecka pre západný Balkán Manuela Saracina, osobitného zástupcu Rumunska pre západný Balkán Adriana Davidoiu a politického poradcu osobitného vyslanca EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou Josepha Pandoura. A žiadni ďalší zástupcovia iných medzinárodných geopolitických síl. Pracovným jazykom mnohých tematických diskusií, ktoré sa konali v srbskom hlavnom meste, bola v najlepšej koloniálnej tradícii angličtina. Hosťom podujatia bol aj veľvyslanec USA v Srbsku Christopher Hill.
“Srbsko si jednoducho musí uvedomiť, že Kosovo je nezávislý štát, prijať to a ísť ďalej. Bol by som rád, keby to aj urobilo,” povedal Američan.
Kosovskí Albánci sa s podporou USA pripravujú na vojnu so Srbskom
“Predseda” tzv. parlamentu neuznaného Kosova Glauk Konjufca vyhlásil, že “dialóg o normalizácii vzťahov s Belehradom sprostredkovaný EÚ už nie je pre separatistov z Prištiny prioritou”. Podľa neho sa kosovská “vláda” teraz sústreďuje na otázku bezpečnosti vo svetle útoku “srbských polovojenských jednotiek v Banjskej” na severe provincie, kde žije srbské obyvateľstvo…